Бизнесът у нас е в правото си да протестира срещу мерки, които орязват печалбата му, но друг е въпросът какви са основанията му за това. Това коментира бившият енергиен министър Румен Овчаров пред bTV.
Той припомни, че производството в България е най-енергоемкото в Европейския съюз (ЕС), а в същото време в момента компаниите купуват един от най-евтиния ток в Европа.
Тежестта на таксата „Задължения към обществото” може и да бъде по-малка, ако обаче бъдат изпълнени мерките, заложени в решението на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), смята още Овчаров.
Той определи, че регулаторът е изготвил рамка на ценовото решение „без да се поддава на популистки желания”. В същото време обаче мерките, заложени в нея, се изпълняват „изключително несистемно”.
Като пример Овчаров посочи, че в Закона за енергетиката е направена промяна за ограничаване изкупуването на енергията, произведена от комбинирано производство по неефективен метод, но все още няма наредба как ще се извършва това.
Овчаров посочи още, че правителството вече осъзнава ситуацията в енергетиката, но действа "изключително некомпетентно".
За да бъде намален дефицитът в Националната електрическа компания (НЕК) са нужни две неща – да бъдат затворени „кранчетата”, от където изтичат средствата в компанията, и да се повишат приходите на дружеството. „За съжаление нито едното, нито другото се прави”, посочи бившият енергиен министър.
Според него енергетиката е на практика фалирал отрасъл, който е на доизживяване и отдавна вече не концентрира такъв финансов ресурс, както е било в миналото.


Варна отбеляза 135 години от рождението на контраадмирал Иван Вариклечков
Асен Василев: Когато Гълъб Донев говори за „реалността", явно има предвид някаква паралелна реалност
Военният министър: България ще похарчи близо 2.7 милиарда за отбрана
Експлозии в Дамаск близо до хотела на Макрон
ПСК “Черно море” с бронзова купа на държавното в Пловдив
$2 трлн в надпреварата за преднина на бойното поле
Aramco се опитва да си върне клиентите от Азия
Рюте: Да накараме парите да заработят
Трета гореща вълна заплашва Европа с пожари и по-високи цени на тока
В. Ботев: AI регулациите пречат, но и помагат на Европа
Какво се поврежда най-често в колата при летните пътувания
Парадокс - ЕС унищожи евтините коли, а сега иска да ги върне
Камион почиства пътища в Китай с 80 км/ч
Следващото Bentley ще бъде само на ток и ще се казва Torcal
Какво ни казват странните шумове от колата
Кучета обезобразиха жена в Самоков, собственикът е задържан
Теменужка Петкова за "Боташ": Отново се постигат някакви договорки на тъмно
Бъди LIVE с Dnes.bg: Ясен е печелившият в играта с билети за Aniventure Comic Con
Казуса "Петрохан": Майката на Калушев отказва да продаде хижата на БТС
Мирчев: Какво е обещано на Турция, за да бъде замразен договорът с "Боташ"?