Държавата чрез Министерството на земеделието и храните (МЗХ) трябва да подпомогне българските млекопроизводители с устойчива политика, която да подобри условията в млечния сектор и качеството на млечните продукти. Това заяви пред „Нова телевизия“ Димитър Зоров, председател на Асоциацията на млекопреработвателите.
За осем години пет пъти е скочил вносът на растителни мазнини, каза той.
По думите му земеделското министерство трябва да има трайна, устойчива политика, която да води до подобряването на условията в този сектор и до подобряване на качеството на продуктите. „Това ще стимулира българските производители да влагат българска суровина в продукцията си“, посочи Зоров.
Той допълни, че в останалите европейски страни има допълнителни държавни помощи и по-правилно разпределение на европейските плащания. „Отдавна настояваме който произвежда и плаща данъци, да получава помощи“, посочи Зоров. Той даде пример с Румъния, където получават до 10 евроцента на литър мляко допълнително национална помощ.
Проблемът е дали вносното мляко, което влиза от европейски страни у нас, отговаря на изискванията за качество на национално и европейско ниво, защото този внос не е контролиран, обясни още председателят на Асоциацията на млекопреработвателите.
„Никой не контролира млякото, което влиза в България от страни в Европейския съюз (ЕС). Нашата Агенция по храните разчита на документите от европейските служби”, смята той. „Убедили сме се, че европейският контрол не е най-добрият и не е най-прозрачният”, изтъкна Зоров и допълни, че контролът в сектора у нас преди влизането ни в ЕС е бил много по-добър.
Проблемът с ниските изкупни цени на млякото отново ескалира в последните седмици.
Резултатите от първите проверки показват, че в млекопреработвателните предприятия има нарушения, коментира преди ден министърът на земеделието и храните Десислава Танева. В млечните ферми започнаха проверки заради оплаквания от производители за картел при изкупните цени. Фермери планират и протести за края на март заради ниските цени на млякото. Стопаните настояват и за затегнат контрол на вноса.
В момента ЕС обсъжда нови мерки в подкрепа на млечния сектор, като общото мнение е, че предлагането трябва да бъде намалено. Днес след заседанието на Съвета на министрите на земеделието на държавите членки ще станат ясни и политиките, които съюзът предприема в сектора и след това ще се обмислят и ефективни стъпки.
Можете да се включите в организирания от Клуб Инвестор дебат „Конкурентно ли е българското земеделие?“ на 15 март 2016 г. в Гранд Хотел София.


Евростат: Близо 89% от децата в България са обхванати в предучилищно образование
ВСУ празнува 35-годишнина от основаването си
Спартак взе важна победа над Монтана
Нова измама: Искат пари и лични данни от името на Транспортното министерство
Българските букви и местната култура на фокус в Нови пазар
Една квартална кръчма-институция във Вашингтон, част 2
Една квартална кръчма-институция във Вашингтон, част 1
Митовете за рециклирането пречат на България да въведе необходимите реформи
Пет години ни делят от момента, когато AI ще взема финансови решения вместо нас
Ford залага на Bronco SUV, за да съживи спадащите продажби в Европа
20 000 евро глоба за купуване на дизел? Така Европа се бори за екология
Новата Lada Niva ще повтаря Dacia Duster
Toyota RAV4 получи изненадваща нова технология
Pagani показа нова Zonda седем години след спирането на модела
Brabus направи впечатляващ Grand Tourer
Путин назначава нов ръководител на правата на човека, защо това предизвиква спорове?
Бъдещите кралици на европейските монархии: Леонор, Амалия и Ингрид
Украйна одобри първата си самоделна управляема бомба за бойна употреба