През втората половина на ноември ще стартира информационна кампания за либерализацията на електроенергийния пазар у нас. За това се договориха на среща в Министерството на енергетиката представители на ведомството, КЕВР, БЕХ, Българската независима енергийна борса, ЕСО и електроразпределителните дружества, съобщават от енергийното министерство.
Съвместни екипи от тези организации ще проведат поредица от срещи в областните центрове в страната, за да разяснят на потребителите предимствата на свободния пазар, етапите, през които ще премине процесът, начините за смяна на доставчик и да отговорят на техни въпроси.
„Целта е в максимална степен да информираме потребителите за процеса по преминаване към пълна либерализация на електроенергийния пазар“, каза министърът на енергетиката Теменужка Петкова. По нейните думи освобождаването на пазара трябва да се случи постепенно, каквато е и препоръката на Световната банка.
Българският енергиен холдинг сключи договор с международната финансова институция, от която очакваме да ни препоръча най-подходящия за България модел на либерализация. Междинен доклад по тази задача се очаква през втората половина на ноември.
„Българската независима енергийна борса“ – дружеството, лицензирано за борсов оператор, е готова за старт на свободния пазар, потвърди по време на срещата изпълнителният директор на компанията Константин Константинов. По неговите думи предстои единствено актуализация на някои вътрешни документи, след като КЕВР утвърди правилата за търговия.
„Правилата за търговия са най-важният ни ангажимент, свързан със старта на либерализирания пазар“, потвърди председателят на КЕВР Иван Иванов. До 5 ноември тече двуседмичен срок след общественото обсъждане на правилата, в който може да се изрази допълнително отношение по представените предложения. В шестдневен срок след това регулаторът ще утвърди документа.
Участниците в срещата се съгласиха, че правилата за смяна на доставчик трябва да бъдат максимално облекчени, особено за битовите потребители. По-малко ограничения към участниците на пазара ще стимулират конкуренцията.
Според плановете на правителството либерализираният пазар на електроенергия в страната трябва да стартира от 1 януари 2016 г. За битовите потребители вероятно ще има тримесечен преходен период.


След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Все повече хора си правят пластични операции, за да приличат на генерирани от ИИ
Защо децата са все по-жестоки?
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Български учени разработват екосъобразен метод за рециклиране на соларни панели
Цените на акциите в света се движат в синхрон с ръста на БВП, а той е под натиск
Русия ще усеща с години недостига на работници, породен от войната
Енергийният шок от Иран захранва бума на ВЕИ и електрификацията
Атаката срещу ОАЕ показва уязвимостта на ядрените централи по време на война
Audi на съд заради масов дефект във водните помпи
Революционна система на Saab променя контрола на турбото
Над 20 луксозни коли изчезнаха за минути от охраняван паркинг в Париж
Парното през лятото спасява двигателя от основен ремонт
Kia Niro остава само пълен хибрид в Европа
Ако Никс станат шампиони, Тимъти Шаламе ще предложи брак на Кайли Дженър
Оливия Родриго направи кукленските рокли хит
Звезда на Тунис аут от световното, баща му го наказал
Щамът на ебола Бундибуджио в Конго е рядък, няма лечение
Украйна извършва най-голямата въздушна атака срещу Москва от Втората световна война насам
преди 10 години Електроенергиен пазар ръца пръца енергийна борса ръца пръца шменти капели отговор Сигнализирай за неуместен коментар