Американският фондов пазар най-накрая се пребори с изключително трудната зона на съпротива, която за индекса S&P 500 стоеше между 1100 и 1110 пункта, заявява Цветослав Цачев ръководител на отдел Анализи в ИП Елана Трейдинг в блога на посредника.
Това е разделителната зона между оптимизма за глобалната икономика и песимизма от дълговите проблеми в Европа. Ще разгледаме два основни индикатора, които подсказват значимостта на пробива във вторник за формиране на дъно на индекса S&P 500.
Първият е пресичането на сигнала от MACD във възходяща посока преди една седмица, който показва, че започва свиване на разликата между 26- и 12-дневните средни. Това не е 100% сигнал за обръщане на пазара, но от началото на борсовия ръст през март 2009 той показа много добро представяне при всяко краткосрочно дъно.
Вторият знак за значимостта на формираното дъно е на базата на Bollinger Bands. W-образното дъно през последния месец изпълнява изискването да не достигне долната линия на канала при втория спад. Има и затваряне на търговията над предишния връх, който беше ограничен от 20-дневната средна на Bollinger Bands.
Но преди да се говори със сигурност, че предстои неминуем ръст на пазарите по света след едно затваряне над съпротивата, е необходимо да се разгледа и представянето на отделните сектори. За целта може да се използват нивата на секторните борсово-търгувани фондове (ETF). Таблицата показва кои от тях са под и над 200-дневните им средни и предходните върхове от края на май и началото на юни.
Най-изоставащите сектори са финансите и добивът, които единствени са едновременно под предходните си върхове и под 200-дневните средни. В същото време покачването на петрола и постепенното ограничаване на разлива в Мексиканския залив подобряват представянето на петролните акции, които имат голяма тежест на пазара. Интересното е, че потребителските сектори се представят добре, въпреки притесненията за продажбите на дребно и безработицата.
Повечето водещи сектори подкрепят тезата за приключване на корекцията на щатския пазар. Търговията в сряда ще покаже дали печалбите ще бъдат задържани или дали това не е поредния капан за „бикове”, ако има връщане на индекса под 1100 пункта.


Мачовете по ТВ днес (31 юли)
Без ток във Варна на 25 юли 2026
Времето във Варна на 31 юли 2026
Честваме паметта на мъченица Юлита
Предлагат подготвителен преди първи клас за деца, които не владеят добре български
Amazon обяви пето поредно тримесечие на растеж на продажбите в облака
Петролът се насочва към 20% месечен ръст след ескалацията с Иран
JCDecaux: Много добро първо полугодие въпреки кризата в Близкия изток, част 2
JCDecaux: Много добро първо полугодие въпреки кризата в Близкия изток, част 1
Подходът на Кевин Уорш към политиката на Федералния резерв е дълбоко погрешен
BMW чества 50 години изкуство на четири колела
Ново проучване показва кои са най-опасните коли на пътя
Toyota си остава най-големият производител в света
Шведският гений: Как Saab и Volvo правят полетите по-безопасни
Петте най-емблематични Alfa Romeo с легендарния Busso V6
Над една четвърт от европейците не могат да си позволят едноседмична почивка
Мистериозно отравяне на 15 слона с цианид в Кения
Мамутът от Ряхово влезе в Русенския екомузей
преди 16 години Тоз като е такъв спец що се набутаха Елана при гръцките батаци? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 16 години taka si egoriat se iako taxpayers pari za da se buta pazara nagore отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 16 години Пълни глупости - на това разчитат акулите... отговор Сигнализирай за неуместен коментар