Питате ли се какви биха били жилищните цени днес, ако пазарът на имоти не беше прегрял?
Представа за това, поне в САЩ, дава нов онлайн инструмент на компанията MacroMarkets, създадена от икономиста Робърт Шилер, който е един от създателите на индекса на жилищните цени в Америка Case-Shiller, пише в блога за лични финанси на CNNMoney.
За да изчисли стойностите за приложението, наречено Gap Gauge (англ. - измерител на пропастта – бел. ред.), компанията приема, че след 2000 г., когато на много от щатските пазари започна да се оформя балон, жилищните цени вместо това просто са продължили да нарастват със същия темп, с който са се повишавали в исторически план. „Пропастта“ е разликата между евентуалните стойности на жилищните цени без балон и реалните днес, изразени като процент от сегашните цени.
Така например „пропастта“ за Маями е 7,1%. Въпреки че жилищните цени там вече са паднали с 48% спрямо пика си, тази разлика сочи, че ще трябва да паднат с още 7,1%, за да достигнат хипотетичната стойност, която биха имали, ако на пазара не се беше образувал балон.
Въпреки че стойностите за още няколко големи града в САЩ като Бостън, Лос Анджелис и столицата Вашингтон са над „небалонизираните“ нива, за повечето градове те се оказват по-ниски. Разликата в Лас Вегас например е отрицателна (-34,7%), което означава, че цените ще трябва да се повишат с този процент, за да достигнат хипотетичните си нива без балон.
Справка в сайта сочи, че в национален мащаб разликата също е отрицателна (-7,8%).
Причините цените да паднат толкова много под хипотетичните небалонизирани нива се оказват различни. В случая с Лас Вегас като причина се посочва свръхзастрояването по време на бума на пазара. В случая с Детройт, където цените би трябвало да нараснат над два пъти, за да достигнат нивата, изчислени от MacroMarkets, основна причина по-скоро е кризата в автомобилната индустрия.
Накъде ще вървят цените отсега? Според експерти от сектора на имотите жилищните цени в САЩ в национален план ще паднат с 1,4% през 2010 г., сочи проучване на MacroMarkets сред над 100 икономисти и анализатори. Петгодишната им прогноза е по-оптимистична – средните очаквания са цените да нараснат с общо 10,5% до края на 2014 г.


Божанов: ПБ дойде със заявка за връщане на парламентаризма, а прави обратното
След зачестили нападения над българи от украинци във Варна: "Възраждане" иска изслушване на Демерджиев
MУ-Варна открива нов Учебен и научноизследователски комплекс
Петър Петров: Промените на Радев противоречат на Конституцията
С пълно единодушие: Съветници подкрепиха идеята Дара да е почетен гражданин на Варна
НАТО обсъжда мисия в Ормузкия проток за защита на търговските кораби
IPO-то на SpaceX разпалва нова вълна от интерес към космическите акции
Китай е готов да приеме по-високите мита на Тръмп в името на търговското примирие
Фромхерц: Де факто Рияд спря ескортите през Ормуз
Фромхерц: Ескалацията в Иран е основателна
Ferrari F50 беше продадено за близо 10 милиона долара
Шофьор повярва на Мъск и влиза в затвора
Новото чудовище на AMG има 1169 коня и се зарежда по-бързо от смартфон
Най-евтината Skoda на ток - 26 000 евро и до 440 км пробег
Невидима технология променя колите на Mazda на пътя
Гръцки таксиджия е арестуван, защото поискал двойна цена от туристи
А1 разширява семейството на телевизионните си канали с MAX One
Литва обяви въздушна тревога, има навлизане в небето на страната
Започва принудително премахване на чадъри от автокъща в Борисовата градина
East 17 идват в София с хитовете си от 90-те