Корпорацията Nvidia е получила поръчка в размер на 25 млн. долара от Службата за перспективни изследователски проекти на Пентагона (DARPA) за разработването на суперкомпютър на базата на графични чипове. Това се посочва в съобщение на компанията.
Разработването и довършването на проекта, който ще бъде резултат от съвместната работа с корпорацията Cray, Националната лаборатория в Оук Ридж и шестте от най-големите университета в САЩ, ще отнеме четири години.
В резултат на научните изследвания трябва да бъде създаден суперкомпютър, който да превъзхожда в хиляда пъти производителността на сегашната машина. В най-натоварените тестове машината ще бъде подложена да извършва 1018 броя операции в секунда, докато сега най-бързият суперкомпютър на Пентагона изпълнява едва 1015 операции в секунда.
Учените и инженерите ще трябва да изработят както самата машина, така и хардуера и софтуера на компютъра. Предполага се, че новата система не само ще спомогне за производителността, но и ще е много по-надеждна и гъвкава по отношение на програмирането в сравнение със старата.


Танкерът "Кайрос" остава блокиран край Ахтопол трети ден
Отбелязваме 116 години от рождението на Никола Вапцаров
Букурещ избира кмет
Курортите вече са пълни за 8 декември
Свличане на скали затвори прохода "Троян-Кърнаре"
Лидерите на Франция, Германия и Великобритания се срещат със Зеленски в понеделник
В Испания и Италия банките са двигател на дълго чакан възход на акциите
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Келлог: Мирното споразумение за Украйна е много близо
Наталия Киселова: Улицата не може да замени парламентарната трибуна
Сръбският премиер: Няма да има недостиг, енергийната ситуация в Сърбия е под контрол
Тревожен сигнал: хранителната сигурност в България не е обезпечена
Трафикът на кокаин в Европа се увеличава