Комисията за защита на потребителите (КЗП) глоби фирма „Мисис Интернешънъл” ООД и затвори временно офиса й в София, съобщиха от КЗП.
Компанията предлага екскурзии в чужбина, без да има регистрация като туроператор. В подвеждаща информация на сайта си търговецът твърди, че притежава лиценз за тази дейност под номер 04721, но КЗП предупреждава, че той е невалиден.
Потребителите, които ползват нерегистриран туроператор, поемат риск да бъдат ощетени заради частично или пълно неизпълнение на договорената услуга.
Законът за туризма забранява сключването на договори от страна на хотелиери с нерегистрирани туроператори.
От комисията уточниха за Investor.bg, че предвидените от закона максимални глоби за нелоялна търговска практика са между 10 хил. и 25 хил. лв. Санкцията за конкретния случай не беше уточнена.
На въпрос за други засечени нерегистрирани туроператори от КЗП отговориха, че нямат информация за такива през тази година, но припомниха за случая на Ретур – агенцията, която през 2009 остави излъгани български туристи в Турция.
Проверка на Investor.bg показа, че и в момента Ретур продължава да няма регистрация и предлага туристически услуги чрез сайта си, като сред топ офертите й са почивки в Созопол, Албена, Девин и др.
Туроператорите фантоми, освен екскурзии в страната, при които е по-лесно потребителят да успее да не вгорчи изцяло отпуската си при евентуален проблем, често предлагат пътувания и до екзотични дестинации на атрактивни цени. „Мисис Интернешънъл” примамва клиенти с оферти за почивка в Дубай, Йордания, Гърция, Турция, о. Бали и др.
Към 4 август 2010 г. регистрираните туроператори и туристически агенти у нас са над 2 хил. Регистърът е публичен и може да бъде намерен на сайта на Държавната агенция по туризъм. В него всеки може да направи справка дали съответната фирма има право да извършва посредническа дейност, или не.


Нахлува студен фронт: Идват и градушки
„Подкрепа“: Да върнем правилата, дисциплината и отговорността в българското училище
Пресвета Богородица – „Хавайска“ донесе утеха и надежда на децата в онкохематологията във Варна
Фотис Такианос е новият треньор на Черно море Тича
Варненка: Добре, че Евровизията я дадоха на Бургас!
29 американски щата съдят Meta
Иран няма да капитулира лесно
Прекратяването на огъня между Иран и САЩ изтича днес
Кои три фактора ще подкрепят ръста на европейските банкови акции
Как да четем етикетите на хранителните добавки правилно?
Stellantis патентова врата, която превръща хечбек или седан в пикап
Производителите прехвърлят все повече функции на абонамент
По-бърза от LaFerrari, по-лека от Porsche 911... и по-евтина от Toyota Yaris Cross
Ексцентрици посегнаха на Chiron и Mistral и взривиха представите за лукс
Porsche пусна брутален GT2 RS в чест на култовия Моби Дик
Лавров: Украинците участват в държавен тероризъм срещу страните от Сахел
Вижте кой влиза в основната схема на SENSHI Grand Prix до 95 кг
Рецептата Dnes: Черногорската класика "Негушки стек"
Оставиха в ареста наемателя на неонацисткия клуб, помагачът е с гаранция от 1000 евро
Донев се ангажира да защити държавния интерес в “Международен панаир Пловдив“ АД