Краят на летния сезон бе белязан от редица инициативи за привличане на нови капитали за инвестиции в бизнес имоти в Европа, които доказват стабилизацията в сектора и повишения интерес от страна на инвеститорите към пазара.
Сред най-мащабните бе международният инвестиционен мениджър ING Real Estate Select, който завърши процеса по набиране на 500 млн. евро от страна на международни институционални инвеститори.
Сред инвеститорите са основно холандски институции, а стратегията на компанията е насочена главно към вложения на пазарите на имоти в САЩ и Азия.
Наред с това германският инвестиционен мениджър iii-investments обяви създаването на нов фонд, насочен към германски инвеститори, целящ вложения в цяла Европа. Фондът ще цели да привлече капитали на стойност до 400 млн. евро, като ще използва до 50% ливъридж.
iii-investments е подразделението за инвестиции в имоти на HypoVereinsbank, част от групата на UniCredit Group.
Същевременно бе обявено, че друг фонд мениджър – Vicus Capital Advisors – планира да създаде нов инвестиционен фонд, насочен към пазара в балтийските републики. Фондът ще инвестира в търговски имоти и проекти в процес на развитие, като ще разполага с капитал от 60 млн. евро.
В средата на август бе съобщено, че инвестиционният фонд European Outlet Mall Fund (EOMF) също планира нови придобивания на търговски имоти в Европа.
От друга страна подобреният инвестиционен климат в Европа бе потвърден и от решението на Morgan Stanley да отвори отново замразения си инвестиционен фонд за имоти P2 Value в началото на ноември. През есента на 2008 г. банката наложи забрана за акционерите на фонда да изтеглят капитали.
Въпреки подобрените очаквания компанията първо ще трябва да понижи счетоводната стойност на целия фонд до между 820 и 870 млн. евро от настоящите 922 млн. евро.


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Емисиите на облигации в Европа се завръщат с рекорден темп след ваканцията
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Рецепти с октопод, перфектни за остатъка от лятото
Хейдън Пенетиър била с патерици преди смъртта си
Самолетоносачите на САЩ: "Плаващ затвор", където леглата се превръщат в ковчези, а небето рядко се вижда
Изкуственият интелект променя биологичните оръжия: Светът не е готов за новата заплаха