Скорошните изменения на валутните курсове са твърде бързи и твърде спекулативни, а йената поскъпва прекалено бързо, причинявайки сериозни щети на японската икономика. Това заяви главният секретар на японското правителство Йошито Сенгоку през този уикенд в интервю за Ройтерс.
На 15 септември японското правителство се намеси на валутните пазари за първи път през последните шест години, обезпокоено, че засилването на йената може да навреди на износа, който е главен двигател на икономическия растеж. Малко преди това йената скочи до 15-годишен връх спрямо долара.
Доларът се търгува за 83,34 йени към 10:30 ч. българско време днес, близо до най-силното му ниво през последните 15 години от 82,87 йени за долар, отбелязано в началото на септември. Според валутни анализатори покачване на йената над това ниво може да доведе до нова намеса на валутните пазари.
Йошито Сенгоку посочва, че подходящият курс на йената трябва да се реши основно от пазарите, но това не включва спекулативните движения, а трябва да отразява реалното състояние на японската икономика. Сенгоку заема втория най-важен пост в кабинета на японския премиер Наото Кан.
Според Сенгоку сегашните нива на йената са станали твърде високи заради спекулации на финансовите пазари. Той не уточнява дали Япония ще се намеси отново на валутните пазари и посочва, че властите ще вземат подходящите мерки в правилния момент.
Министър-председателят Наото Кан е под натиск да изведе японската икономика от кризата, без да увеличава допълнително държавния дълг, който е два пъти по-голям от брутния вътрешен продукт на страната.
Според публикации в японската преса правителството може да отпусне още 5 трлн. йени (около 60 млрд. долара) за насърчаване на икономиката. Правителството на Япония си наложи ограничение да продаде държавни ценни книжа за не повече от 44,3 трлн. йени през следващата фискална година, която започва през април.
Анализатори обаче смятат, че държавният дълг на Япония ще продължи да расте бързо заради растящите социални разходи на държавата за бързо застаряващото население.
Според Сенгоку Японската централна банка ще трябва да вземе допълнителни мерки, за да предотврати изпадането на икономиката в повторна рецесия. Управителният съвет на банката вероятно ще разхлаби допълнително паричната си политика по време на двудневната си среща, която започва днес.
Курсът на йената остава почти без промяна днес, след като се повиши с 1,5% срещу щатския долар през миналата седмица.


ФК Аксаково приема Черноломец за контрола в събота
Приключи жътвата на ечемика в Добричко
Показват „Реликвите на Калиакра“ във Варна
Новите правила за изкуствения интелект в ЕС влизат в сила от 2 август
И семейство Клуни бяха евакуирани от дома им във Франция заради горските пожари
Как климатичните промени водят до по-чести огромни пожари в Европа
Иън Пармитър: Президентът Тръмп търси победи
Щ. Ножаров: Пенсионна реформа ще спести на държавата почти 500 млн. евро
Фабричната активност в Китай се сви за първи път от 5 месеца
Джейн Харман: Украйна е огромна мишена за Русия
Звезда от Top Gear отнесе две големи глоби за превишена скорост
Летящо колело размаза кола на магистрала
Властите в Лондон поискаха 1 милиард лири от водещи производители
Hyundai Tucson остава без дизел и ръчни скорости
Renault Mеgane RS на президента на Франция трупа глоби по пътищата
Кая Гербер и Луис Пулман лудо влюбени
Равенство 1:1 между Славия и Локо София
Меглена Кунева: Външна политика не се определя от моментни събития
преди 15 години kursat dnes e po4ti sashtia ot predi namessata - izglrjda 4e niamashe mnogo polza ot namessata im na pazara отговор Сигнализирай за неуместен коментар