България е предложила да бъде координатор, т.е. водеща държава при реализиране на проекти по Дунавската стратегия по направленията „туризъм“ и „културен диалог“. Това стана ясно на специална пресконференция на министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев във връзка с одобрената на 8 декември от Европейската комисия (ЕК) Дунавска стратегия.
Стратегията предстои да бъде одобрена през януари 2011 г. и от Европейския съвет. У нас кампанията за популяризиране на стратегията стартира под мотото „Отключване на потенциала“.
Министърът посочи, че стратегията е насочена към подпомагане развитието и сътрудничеството на страните по течението на река Дунав в следните основни направления: подобряване на транспортните връзки и комуникациите; опазване на околната среда, водата и биоразнообразието; подобряване връзките между страните, в т.ч. в областта на туризма, опазване на културното наследства и т.н.
В областта на туризма по-конкретно се мисли за формиране на общи дестинации, включващи посещения от туристи на забележителности в няколко дунавски дестинации, рекламиране в международен мащаб на няколко или дори всички страни от дунавския регион и др.
Министър Плевнелиев коментира, че вероятно между първите проекти, реализирани по Дунавската стратегия ще бъдат създаването на Дунавски панорамен път и рекламирането на исторически обекти по поречието на Дунав. Във връзка със стратегията е и изграждането на интермодален терминал в Русе. В проектите от Дунавската стратегия би трябвало да участват минимум две държави.
Между индикативните цели на стратегията е до 2020 г. увеличаване с 20 на сто на общия обем на превозените товари по река Дунав. Като дългосрочни цели нашата страна заедно с Румъния е заявила официално намеренията си за изграждане на още два моста на река Дунав – при Силистра-Калараш и Оряхово-Бекет.
За осъществяването на проекти по Дунавската стратегия Европейския съюз не отделя специални средства. Предвижда се страните да ползват вече определените им средства от европейския Кохезионен фонд за периода 2007-2013 г., от който фонд нашата страна сега ползва средства главно чрез оперативна програма „Регионално развитие“.


9-годиeш от Аксаково e 6-и на Световното първенство по кордова акробатика
Кое е по-опасно: Прегряването на спирачките или това на двигателя?
Спипаха десетки преписвачи с "бръмбар" на матурата по БЕЛ само в едно училище
Сблъсък за милиони: Две суперколи на Lamborghini са унищожени след катастрофа (СНИМКИ)
Утре: В 1434 училища ще се проведе матура по профилиращ предмет
Иновациите в медицината вече лекуват доскоро нелечими метаболитни заболявания
Имотът в Airbnb носи доход, но и куп законови задължения
Тъмната страна на селфи туризма
IPO-то на SpaceX разчита на Мъск, AI и визията за Марс
СЗО поиска финансиране на кризата с ебола и хантавирус, САЩ реагираха
Най-странното Audi се върна на пътя
Прогноза: 23 милиона продажби на EV до края на 2026
Ferrari разработва виртуален съединител
Прегряването на спирачките е по-опасно от това на двигателя
Дилърите притискат Mercedes за бейби G-Class с ДВГ
Изгорихме ги като барбекю: Кадри показват как "Касапина на века" убива хиляди в Судан ВИДЕО 16+
5 грешки, които допускате в отношението си към партньора
Спорният правилник е приет в комисия, как ще работят депутатите?
Почина известен привърженик на Ботев Пловдив
Кайли Миноуг тайно се борила с рак за втори път