По всяка вероятност борсовите цени на основните храни – зърно, слънчоглед, олио, захар и др. ще са практически без промяна поне до средата на януари 2011 г., казаха за Investor.bg брокери.
Тази тенденция на запазване нивата на цените вече се наблюдава на Софийска стокова борса (ССБ), където предлаганите оферти „купува“ и „продава“ за пшеница, царевица и маслодаен слънчоглед през изминалата седмица (13-19 декември) са същите както през предхождащата я (6-12 декември). Това означава, че няма „сближаване на позициите“ на продавачи и купувачи и до сделки не се е стигнало.
Посоченото се дължи както на липсата на пазарни причини за промяна на цените в момента, така и на традиционното изчакване около Коледно-Новогодишните празници „накъде ще тръгнат нещата“ от новата година при търговията на едро както у нас, така и в Европа".
В същото време на ССБ бяха сключени множество сделки на едро за горива при цени: за бензин А98 Н – 1942 лв./1000 л, за бензин А95 Н – 1792-1850 лв./1000 л, за диезлово гориво – 1867-1925 лв./1000 л, за нафта за отопление – 1261-1471 лв./1000 л, за газ пропан-бутан – 1092 лв./1000 л, за черни въглища – 300 лв./т, за дърва за отопление – 70 лв./куб. м*.
На големите международни стокови борси в Европа и САЩ през изминалата седмица също не се наблюдават забележими промени на цените на основните храни. Единствено цената на захарта в Лондон за седмица се повиши с не малките 5,5% до 767 долара за тон.
*Посочените цени в лева са без включен ДДС


Варненско лято беше открито с протест на творците от ТМПЦ
ЕРП Север стартира услуги по агрегиране чрез своята Виртуална електроцентрала
Военните оркестри на България и САЩ със съвместен концерт тази вечер във Варна
Започва лятната контролна кампания на НАП по Черноморието
Хиляди варненци са без вода в жегата
София може да обнови жълтите павета при политическа воля и по-малко бюрокрация
AI стилистът може да сложи край на въпроса „Какво да облека?“
Samsung и SK Hynix с инвестиции от 1,3 трлн. долара в рамките на 10 години
К. Стойчев: Устойчивите региони се градят с наука, а не с краткосрочни политики
Н. Митева: Електронните рецепти ограничиха употребата на антибиотици у нас
AdBlue в резервоара прати нов дизелов пикап за скрап
Автомобилите на Renault след 2022 година получиха изкуствен интелект
Голямата грешка, която правят много шофьори в трафика
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Кризата във VW може да струва главата на шефа
Българските пътища: Безсмислени знаци, тесни магистрали, слаби мантинели
Синдикат иска 4,8% от БВП за образование и 125% заплата за учителите от средната
Путин: Необходимо е да сведем до минимум последиците от терористичните удари
МВнР подкрепи исканията на служителите си, обеща диалог за бюджета
Силен вятър отнесе българи в морето край остров Лимнос, спасиха ги