Парламентът на Гърция одобри тази нощ бюджета на страната за 2011 г., с който се налагат нови ограничения в разходите, повишаване на данъците съгласно предписанията на ЕС и МВФ в замяна на 110-те млрд. евро по спасителния пакет, предаде Ройтерс.
Следващият гръцки бюджет цели да намали дефицита на задлъжнялата страна до 7,4 на сто от БВП. През тази години дефицитът възлиза на около 9,4%.
„Ще направим каквото е необходимо, за да успеем“, каза премиерът Георгиос Папандреу на депутатите малко преди гласуването.
Бюджетът бе одобрен при строга партийна дисциплина от 156-те депутати на управляващата социалистическа партия в 300-местния парламент.
Лидерът на главната опозиционна партия - консервативната Нова демокрация - каза пред парламента, че бюджетът за 2011 г. и спасителният пакет на ЕС и МВФ няма да спасят Гърция.
„ПАСОК [социалистическата партия] лъже, когато казва, че меморандумът с ЕС/МВФ ще извади гръцката икономика от кризата. Той ще я задълбочи“, каза Андонис Самарас. Той добави, че правителствената политика намалява брутния вътрешен продукт повече, отколкото намалява дефицита.
Общественият транспорт бе спрял вчера в Атина, като 3000 демонстранти мирно протестираха пред сградата на парламента заради намаляването на заплатите в публичния сектор.


Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Британското „поколение от спалнята“ е цъкаща бомба
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Гърция или Турция: Кои военновъздушни сили имат предимство?
Зеленски: Боевете за Константиновка продължават
Над сто арестувани при антинатовски протести в Турция
Дръзка кражба: Откраднаха бижута за близо 4 милиона евро от френски музей
Маникюрът с пайети - най-сладката тенденция този сезон