Цената на маслодайния слънчоглед у нас и на международните борси продължи да расте и през първата седмица на новата 2011 г. За разлика от края на миналата година, когато на Софийска стокова борса (ССБ) беше предложена оферта за продажба на слънчоглед при твърде високата към момента цена от 1050 лв./т* и логично до сделки не се стигна, тази седмица оферти за слънчоглед нямаше.
Търговци на едро обаче казаха за Investor.bg, че през последните дни слънчогледът в страната се търгува средно при цени, близки до 900 лв./тон. Борсови цени около 900 лв. за тон слънчоглед бяха достигнати в края на 2007 г., след което започнаха да падат.
Според борсовите данни у нас цени на маслодайния слънчоглед над 900 лв./т не е имало от 1998 г. насам. Така че към момента вече са достигнати високите цени отпреди три години и вероятността в близко време те да бъдат надминати не е малка, коментираха наблюдатели на стоковите пазари. Само преди месец на едро сделки за слънчоглед се сключваха при около 830-840 лв./т.
Това означава, че цените на едро на слънчогледа у нас е твърде възможно скоро да поставят 12-годишен рекорд.
В случая тенденцията за растеж на цените на слънчогледа се наблюдава и на международните борси. Причините за поскъпването основно са: невисоката реколта от тази култура у нас и в Европа; използването му не само за получаване на олио за консумация, но и за производство на екогориво. Към днешна дата цената (преизчислена в лева) на слънчогледа на борсата в Будапеща е 978 лв./т.
За времето от Коледа досега, следвайки посоката на движение на цената на слънчогледа, суровото олио на борсата в Ротердам поскъпна с още 4% до 1510 долара/т. За същия период захарта в Лондон пък поевтиня с 4,5% до 748 долара за тон.
Актуалните котировки на пшеницата и на царевицата в Будапеща са съответно 397 лв./т и 404 лв./т. Към тази сутрин на борсата в Чикаго котировките на пшеницата са 290 долара/т, а на царевицата – 237 долара/т.
*Посочените цени в лева са без включен ДДС


ФИФА с нововъведение за засадите на световното по футбол
Съдия Ганчева разказа пред ученици за последиците от употребата на "райски газ"
ПП-ДБ внесе вота на недоверие към кабинета "Желязков"
Правителство, синдикати и работодатели постигнаха съгласие по новия Бюджет 2026
Какво ще бъде времето в събота?
САЩ лобират срещу плана на ЕС за отпускане на заем в подкрепа на Украйна
Китай изпраща нови панди на Франция след срещата Макрон-Си
Търговските вериги инвестират в устойчивост и адаптация към еврото
Airbus обещават да се справят с проблемите
Airbus намалиха целите си за доставка до края на 2025г
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
Орбан: Унгария ще съди Европейската комисия
До 18:00 часа не се допуска преминаване на камиони през "Кулата - Промахон"
Съдът на ЕС разглежда жалба на "Възраждане" срещу влизането ни в Еврозоната
В кадър: Ден преди Никулден, опашки за риба на Женския пазар
Велосипедист загина край омуртагското село Плъстина