Като част от мерките за потушаване на дълговата криза европейските правителства обсъждат финансова помощ за Португалия, изкупуване на дългове, по-ниски лихви върху заемите от спасителните пакети и гаранции срещу прекомерно нарастване на дълговете, съобщава Bloomberg, цитирайки източници, запознати с преговорите.
Досегашните безпрецедентни усилия на европейските правителства да успокоят пазарите остават без резултат. Планът, който може да включва заем за Португалия в размер на 60 млрд. евро и изкупуването на гръцки дълг, би бил опит за овладяване на кризата, поставила под съмнение устойчивостта на еврозоната като цяло.
Следващата седмица финансовите министри от еврозоната ще обсъждат елементи от новия спасителен пакет, въпреки че дебатът в Германия по този въпрос е толкова остър, че анализаторите се съмняват вероятно споразумение да бъде постигнато преди срещата на лидерите от ЕС на 4-ти февруари.
“Трябва да преразгледаме всички опции за размера и обхвата на нашите финансови буфери“, казва европейският комисар по икономическите въпроси Оли Рен. „Евентуален провал в разчистването на финансовата каша би ни оставило на милостта на пазарните сили“.
Цената на застраховане на европейския дълг се повиши до рекордни нива, след като кризата, принудила Европейския съюз и Международния валутен фонд да отпуснат на Гърция и Ирландия извънредно финансиране за 178 млрд. евро, сега заплашва да погълне следващата си жертва – Португалия.
Днес чрез продажбата на 10-годишни облигации Португалия успя да набере 599 млн. евро при средна доходност от 6,72% спрямо 6,81% от аукциона на 10 ноември миналата година. Португалия продаде също и облигации с матуритет през 2014 г. за 650 млн. евро при доходност от 5,4%.
Утре Испания ще се опита да набере 3 млрд. евро с продажбата на 5-годишни облигации, докато Италия ще предложи облигации с матуритет през 2026 г. и 2015 г. за 6 млрд. евро.


Известен лекар катастрофира в Добрич, ще го оперират във Варна
Буря и хаос белязаха тържествата на Тръмп за Деня на независимостта във Вашингтон
Спартак Варна загуби от пловдивския Ботев във втората си лятна контрола
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Променливо време ни очаква днес
Вашингтонският монумент разказва 250г история
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Как Bora преобърна историята на Maserati
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
Зеленски видя реален шанс за край на войната след разговор с Тръмп