Египетските банки възобновяват от днес операциите с банкови карти, спрени заради размириците в страната, предаде ИТАР-ТАСС.
Най-големите банки в Египет - Banque du Caire, Bank Misr и Al Ahli, обявиха, че от днес клиентите им отново ще могат да ползват всички банкомати, които са заредени с банкноти. Властите обещаха също, че до края на деня на притежателите на банкови карти ще бъдат преведени пенсиите и заплатите за февруари.
Фондовата борса в Кайро обаче ще остане затворена до края на седмицата.
Египетските власти уверяват населението, че запасите от храни са достатъчни и не се очаква забавяне на доставките. Правителството прие редица стабилизационни мерки, а за осигуряването на прехраната са въведени временни митнически облекчения. Властите твърдят, че запасите от зърно трябва да стигнат до юни, а доставките по вече сключените договори не са прекъснати.
Освен това управляващите обещаха да платят компенсации на всички, чиято собственост или производство са пострадали от продължаващите повече от седмица размирици. В някои случаи на предприемачите са обещани данъчни облекчения.
Извънредните мерки са приети заради острия недостиг на храна и ликвидни средства в страната. Неработещите обменни бюра, затворените банки, незаредените или разбити банкомати не позволяват на туристите да обменят валута. Самите египтяни вече са похарчили почти всичките си налични средства за храна и стоки от първа необходимост, чиито цени започнаха да се покачват.
По предварителни оценки загубите за египетската икономика от политическата криза, започнала преди седмица, вече надвишават 12 млрд. долара. Тази сума се равнява на приходите от експлоатацията на Суецкия канал за три години.


Търсят спасители за 8 от 27-те неохраняеми плажове във Варненско
Министърът на туризма идва във Варна за подготовката на летния сезон
ИАРА погна любителите рибари във Варна
Полицаи преследваха мъж без книжка край Варна
Българо-германски стартъп за карго е-велосипеди се цели в градските доставки
„Телематик Интерактив България“ АД набира скорост: Стабилност, дивидент и технологичен фокус
Deep Sentrics иска да бъде българската Palantir
Трябват справедливи цени за храните, но и справедливи глоби за нарушителите
Александър Каролев: Епохата на евтиния дълг приключи
Китайските коли са кошмар за японците в Европа
Историята на Лада в Германия приключи след 50 години
Сблъсък унищожи две суперколи на Lamborghini
Повече от половината кабриолети на пазара са над 15 години
Когато офроуд инженерството срещне рап-културата
Шишков: От години е имало признаци, че свлачището ще се активира
ДБ: Пеевски включва прокуратурата си и смачка сигнала за уреждане на обществени поръчки
Как да изберем мед и защо произходът има значение?
Добри условия за туризъм в планините, но се очаква влошаване
Ценови натиск, риск от фалити и арбитраж: КЗК предлага спешни мерки за горивата