Производители на хлебна пшеница в страната през последните дни предлагат оферти на едро за продажба при цени от 250-280 лв./т жито, научи от търговци Investor.bg. И това при положение, че последната сключена сделка за продажба на пшеница на Софийска стокова борса (ССБ) през миналата седмица беше при 200 лв./т*, т.е. колкото е приблизително и средната цена за Европа на тази стока към момента.
Независимо че част от предлаганата сега пшеница е с високо качество, на пазара у нас има достатъчно жито, а и очакваната само след около месец нова реколта се предвижда да бъде нормално добра, така че за момента предпоставки за сделки на цени над 220 лв./т жито няма, коментираха запитани пазарни наблюдатели.
През седмицата на ССБ беше направена оферта за покупка на 500 т маслодаен слънчоглед при цена от 500 лв./т, но продавачи нямаше, вероятно и защото посочената цена е малко под пазарната в момента.
Последните дни на ССБ бяха сключени сделки на едро за горива при цени от: за бензин А95 Н – 1763-1807 лв./1000 л, за бензин А98 Н – 1910 лв./1000 л, за дизелово гориво – 1812-1856 лв./1000 л, за газ пропан бутан – 898-920 лв./1000 л.
Цените на основните храни на международните борси през тази седмица отбелязаха съвсем леко понижение, само захарта в Лондон поскъпна с 3% до 490 долара/т.
Актуалните котировки (преизчислени в лева) на хлебната пшеница и царевицата в Будапеща са съответно 198 лв./т и 251 лв./т, а на маслодайния слънчоглед – 525 лв./т. Суровото олио в Ротердам към днешна дата струва 905 долара/т. Цените на зърното на борсата в Чикаго сега са практически същите, като през миналата седмица.
*Посочените цени в лева са без включен ДДС


Тристранката се събира днес
Студентите в България отбелязват своя празник
Бръшлянът масово убива дървета във варненските паркове
Мъск зове: Европейският съюз да бъде премахнат!
Благомир Коцев даде първо интервю след ареста (ВИДЕО)
Търговският излишък на Китай надхвърли $1 трилион след възстановяване на износа
От 2600% печалба до 86% унищожение: най-горещата крипто сделка се срина
Търговците на облигации не се поддават на по-ниските лихви на Фед
Бъдещето на AI звучи като ехо от миналото на железниците в Дивия Запад
Три години и 1 млн. долара приходи по-късно българската Team-GPT вече е Juma
Как да използваме Google Maps без интернет
Repsol направи розово гориво за всички автомобили
Ландо Норис е новият шампион във Формула 1
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Студентите в България празнуват днес, честит 8 декември
Новият кмет на Букурещ Чиприан Чуку – рокаджия, фен на Майкъл Джордан
Миланската „Ла Скала“ откри сезона с руска опера
Израел обяви нова граница между страната и Ивицата Газа
Деветима от Реал загубиха от Селта на Бернабеу