Инфлацията в Китай се ускори до 2,3% през февруари, насърчена от скока на цените на храните, но остана под официалната цел на правителството за годината. Toва е най-високото равнище от юни 2014 г., изчислява Wall Street Journal.
Консенсусната прогноза на икономистите беше за растеж от 1,9%.
Отчетеният в четвъртък скок на потребителските цени е по-висок от януарската инфлация от 1,8%.
Но потребителската кошница от стоки и услуги, която се изследва от китайския статистически институт, се състои предимно от хранителни стоки. Цените на хранителните стоки са нараснали със 7,3%, докато през януари техният ръст бе от 4,1%.
Индексът на производствените цени вече за четвърта година е в дефлационна територия с понижение от 4,9% - по-голямо от очакваното, но и под отчетения през януари спад от 5,3%.
„Инфлационният натиск остава слаб и очакваме индексът на потребителските цени да се понижи малко през март", казва икономистът в Nomura Group Ян Дзао. „Инерцията на растежа изглежда ще е доста слаба през първото тримесечие".
Икономистите приписват ускоряването на потребителските цени до голяма степен на цените на храните, които обикновено скачат около Лунната нова година, и смятат, че няма много признаци за ръст на търсенето във втората по големина икономика.
Като цяло се очаква инфлацията да се ускори още повече през тази година, макар че някои анализатори смятат, че е малко вероятно да достигне нива, които да попречат на плановете на китайските лидери за стимулиране на държавните разходи и икономическия растеж.
През миналия уикенд властите „заковаха“ официалната цел за годишна инфлация на нивото от 3%, припомня АFP.
Още за данните можете да разберете от видеото на Bloomberg


Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
7 бюджетни идеи за освежаване на дома
Д-р Симидчиев: Проблемът в здравеопазването е управленски
3 цвята за жени над 40
Мондиал 26: С 3 гола за едно полувреме Мароко изхвърли Канада