Потребителското доверие в Германия се повишава в края на годината, сочи индексът на компанията за маркетингови проучвания GfK.
След четири поредни месечни спада общият индикатор се повишава от 9,3 до 9,4 пункта. Очакванията за икономиката като цяло и за доходите също се подобряват.
След шест поредни месеца понижения очакванията за икономиката се подобряват до 8,2 пункта, като ръстът възлиза на 2,9 пункта.
Икономическите нагласи остават незасегнати от увеличената терористична заплаха след нападенията в Париж на 13 ноември и по-активното участие на Германия в борбата срещу „Ислямска държава“, посочва GfK.
Според Германския съвет на икономически експерти през 2016 г. БВП ще нарасне с 1,6% - същия темп, какъвто се очаква и тази година. Вследствие на това заетостта ще продължава да расте и така нагласите ще бъдат оптимистични.
Индикаторът за очакваните доходи се повишава с 6,4 пункта до 50,8 пункта, като авторите на доклада обясняват положителното развитие със стабилния трудов пазар.
Склонността за купуване остава без промяна на много високо ниво заради подобрените очаквания за икономиката и доходите. Подиндексът се повишава с 0,1 пункта до 49 пункта.


Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Какво ще е времето утре?
Авария оставя без вода един район във Варна
Никола Цолов с нова фантастична победа след изпреварване в последната обиколка
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
AI фабриките създават нови печеливши и губещи в енергийното оборудване
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
"Раждането на Венера" е запечатала болестта на музата на Ботичели?
Скандалът "Пеевски–Атанасова": Кой има правото на достъп до данни за пътниците в PNR системата
Финансист за "Бюджет 2026": Приемането му в момента е безсмислено
"Алтернатива за Германия" преизбра председателите си Алис Вайдел и Тино Крупала
Илия Лазаров: Твърденията за Пеевски и Атанасова са активно мероприятие