Даниел Ек, съоснователят на шведската компания за музикален стрийминг Spotify, която има най-голямата база от плащащи си абонати в света, обяви, че няма никакво намерение да продава фирмата, предава Ройтерс.
Въпреки че инвеститори вярват, че частната компания вероятно се насочва към първично публично предлагане, някои анализатори от индустрията виждат фирмата, която е на загуба, като цел за придобиване от по-голям технологичен играч, разполагащ с повече средства.
“Моите лични амбиции със Spotify са да се опитаме да покажем, че можем да създадем една от тези суперкомпании тук в Европа“, коментира той пред журналисти.
Запитан дали това означава, че не планира да продаде фирмата, Ек заяви: „Не, няма да я продавам“.
Spotify, която беше основана през 2006 г., плаща повече от 80% от своите приходи на звукозаписни компании и изпълнители, като до момента не е генерирала печалба, тъй като инвестира доста и в международния си растеж. Тя се конкурира на един пазар, на който са и играчи като Apple Music, Google Music и YouTube.
Много други европейски технологични стартъпи бяха изместени от конкурентите си от Силициевата долина.
Ек заяви, че Силициевата долина е започнала по-рано да изгражда технологични гиганти, но Европа най-сетне е в правилната кондиция, за да подкрепя своите предприемачи. По думите му чак сега в Европа има екосистема, капитали и опит, които наистина могат да помогнат на предприемачите.
“Съвет номер едно, който давам на всички е: не продавайте, защото това е най-големият проблем, който имаме. Всички тези неща могат да нараснат значително, ако просто запазим курса и продължим да правим това, което правим“, допълни той.
Миналата година Spotify генерира оперативна загуба от 184,5 млн. евро (205 млн. долара), което беше над тази за 2014 г. - 165,1 млн. евро.


След триумфа на DARA: Bild показа „скритите съкровища“ на България
Все повече хора си правят пластични операции, за да приличат на генерирани от ИИ
Защо децата са все по-жестоки?
Пентагонът намалява бригадите си в Европа от четири на три
България остава с най-висока годишна инфлация в еврозоната за април – 6 на сто
Български учени разработват екосъобразен метод за рециклиране на соларни панели
Цените на акциите в света се движат в синхрон с ръста на БВП, а той е под натиск
Русия ще усеща с години недостига на работници, породен от войната
Енергийният шок от Иран захранва бума на ВЕИ и електрификацията
Атаката срещу ОАЕ показва уязвимостта на ядрените централи по време на война
Audi на съд заради масов дефект във водните помпи
Революционна система на Saab променя контрола на турбото
Над 20 луксозни коли изчезнаха за минути от охраняван паркинг в Париж
Парното през лятото спасява двигателя от основен ремонт
Kia Niro остава само пълен хибрид в Европа
Ако Никс станат шампиони, Тимъти Шаламе ще предложи брак на Кайли Дженър
Оливия Родриго направи кукленските рокли хит
Звезда на Тунис аут от световното, баща му го наказал
Щамът на ебола Бундибуджио в Конго е рядък, няма лечение
Украйна извършва най-голямата въздушна атака срещу Москва от Втората световна война насам