IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Да издигнеш небостъргач за 2 седмици - крие ли строителният бум в Китай проблеми?

Скоростта, с която се строи в страната, повдига въпроси за основите на строителния сектор

15:24 | 23.08.16 г. 3
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Бурният строителен сектор в Китай отдавна е обект на обсъждания, особено за някои страни, които със завист гледат към строителните компании, издигащи небостъргачи за две седмици. Но дали китайското строителство не лежи на нестабилни основи, коментира CNBC.

През април миналата година китайската строителна компания Broad Sustainable Building се самообяви за най-бързия строител в света, издигайки 57-етажен небостъргач за 19 работни дни. Компанията, която специализира в сглобяеми конструкции, е подготвила 90% от сградата във фабрика, преди да започне работата на място и после е сглобила останалите 10% като пъзел.

„Идеята не беше китайска строителна компания да построи сграда възможно най-бързо, за да постигне бърза печалба или като знак за либерализирането на строителните регулации“, казва Алистър Кембъл, инвестиционен мениджър в Kames Capital, за CNBC. “Намерението по-скоро беше да се покаже ефективна строителна техника, в крайна сметка китайците са построили много жилищни блокове през последните 20 години“.

Подобна скорост обаче повдигна въпроси за устойчивостта на сградите, продължителността на съществуването им и сигурността, макар някои анализатори да твърдят, че строителните компании следват международните стандарти и регулации.

„Без съмнение има зле построени и проектирани сгради в Китай, отчасти заради слабото прилагане и контрол на законите за планиране и строене“, казва Кембъл. „Подозирам, че прилагането на законите е затегнато, както и на стандартите след антикорупционната инициатива на президента Си Дзинпин от 2012 г.“.

Жилищното строителство е един от най-големите икономически двигатели на Китай, но анализаторите предупреждават, че забавянето в цените на имотите и отслабващата възвръщаемост може да сочи към проблем на по-широката икономика.

Данните за строителството, представени този месец, разкриха, че инвестициите в имоти от януари до юли са нараснали с 5,3% спрямо предишната година, показаха цифри на националната статистическа служба. Това е забавяне спрямо ръста от 6,1% за периода от януари-юни 2015 г.

„Броят на непродадените имоти в Китай нараства през последните години“, казва Fathom Consulting в свой коментар. „Но това не пречи да има ново строителство“.

Дали това означава тогава, че има силно търсене на нови жилища в Китай? Дезмънд Сун, водещ портфолио мениджър на Legg Mason Western Asset Opportunities Fund, казва за CNBC, че общата тенденция на нарастващата урбанизация в Китай ще подкрепи търсенето на нови жилища в дългосрочен план, а това от своя страна ще подкрепи растежа на китайската икономика.

„Но на по-микро градско ниво забелязваме, че силата на търсенето може силно да се различава, тъй като по-развитите градове с по-развити икономики отчитат много по-голямо търсене на жилища, отколкото по-неразвитите с по-слаби икономически основи и дори отрицателен прираст на населението“.

Според някои анализатори обаче още по-голямото предизвикателство не е търсенето на жилищния пазар, а качеството на вече съществуващите жилищата, които имат нужда от ремонт и подобрения.

„Качеството на жилищата ще изисква подобрения, тъй като по-богатото население иска по-добри имоти, а без съмнение част от предлаганите жилища са в лошо състояние, което изисква ремонтирането им“, казва Кембъл. „Ръстът на населението обаче се забавя и застарява. Правителството въвежда нови данъци, за да увеличи разходите за стопанисване на свободните апартаменти“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:45 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

3
rate up comment 33 rate down comment 0
supertrader
преди 7 години
А янките напослед и ситнин и на обяд и вечер се прекръстват като отплавят една единственна молитва - Китай да цъфне и върже икономически колкото може по скоро. Атаката срещу Европа има една единственна цел - свитото потребление на депресираните европейци да удари китайската икономика. А Путин припява и той с американците макар че Европа на него му е пазар, но сигурно щом от тук парите изват по малко по малко то янките ще му ги сервират на куп. Вместо да ни съчуства че сме наказани с такива стветила като Юнкер, Драги и Меркел и да прояви човешко състрадание.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 33 rate down comment 0
supertrader
преди 7 години
Китайската икономика с високата доходност която предлага е привлякла като магнит всички крадени пари от управниците на разни затънали държави с огромни държавни разходи. Колкото милиардчета изчоплят и там ги вкарват, тъй че като се пукне балона просто няма да им върнат никакви пари.Там балона ще бъде оставен на свободно пукане, неправещо впечатление на никое официално лице на Китай. Клептоманите не внасят директно парите там, те ги вкарват в различни специални дупки и диверсифицират чрез тях риска..но от всички дупки накрая в Китай се появяват парите. Китай като не ги върнат а те няма да ги върнат защото с тях именно си строят небостъргачи и няма ка да ги върнат...и дупките и те няма да ги върнат на клепита.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 34 rate down comment 2
Jorkata
преди 7 години
Тия какво мощно спукване на строителния балон ги чака...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още