Главните изпълнителни директори на европейските банки получават по-малко от половината в сравнение с това, което печелят техните щатски конкуренти, след като средният размер на заплащането в Европа намаля с 6% между 2010 и 2014 г., а този в САЩ нарасна с 15%, пише Financial Times.
Миналата година главните изпълнителни директори на деветте най-активни в международен план европейски банки са получили средно 4,8 млн. британски лири от основни възнаграждения, бонуси и други привилегии, свързани с отговорностите им, спрямо получените средно 10 млн. британски лири възнаграждения за петте най-големи американски банки.
Въпреки че шефовете на европейските банки изостават от своите щатски конкуренти от години, сега неравенството е по-голямо, сочат данни на FT на база информация на PwC.
Тази разминаваща се тенденция се разви, след като глобалната банкова индустрия бе поставена под натиск от по-стриктни регулации, агресивни нови конкуренти и анемичен икономически растеж. Европейските банки бяха ударени най-силно от тези предизвикателства – особено техните подразделения за инвестиционно банкиране.
През първото полугодие на 2015 г. петте най-големи американски банки получиха повече от 1/3 от приходите от инвестиционно банкиране в глобален мащаб, сочат данни на Dealogic. Това е двойно спрямо дела от 17%, падащ се на петте най-големи европейски банки.
Щатските банки, които бързо се рекапитализираха и преструктурираха след кризата от 2008 г., постепенно инвестират в експанзия, докато техните европейски конкуренти се разсейват от управленски проблеми. Credit Suisse, Deutsche Bank, Barclays и Standard Chartered наскоро смениха своите изпълнителни директори и са под непрестанен регулаторен натиск да свият активите си и да увеличат капитала си.
Освен това европейските банки попаднаха в порочния кръг на спадащо кредитиране и стагниращ икономически растеж в цялата еврозона.
Сравнителните предимства на американските инвестиционни банки излязоха на преден план, след като нивото на заплащане в сектора спадна. Според данните на PwC средната работна заплата на служител в отдел за инвестиционно банкиране е паднала до 202 хил. лири годишно, или с 19% от 2010 г. насам и с 21% от пика, отчетен през 2006 г.
PwC не представя данни за Европа, но според банкерите заплащането на Стария континент е спаднало с повече – както заради слабото представяне на банките, така и заради новото правило, което ограничава бонусите до максимален размер от два пъти работната заплата.
Според PwC основният фактор, който ограничава заплащането, е натискът от страна на инвеститорите за подобряване на рентабилността на банките. Консултантската компания прогнозира, че тенденцията ще продължи, а заплатите ще спадат дори с повече.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?