YouTube ще пусне абонаментна услуга в САЩ за 10 долара месечно, която ще позволи на потребителите да гледат видеа в сайта, без да бъдат прекъсвани от реклами, обявиха от компанията в сряда.
Услугата, наречена YouTube Red, ще стартира на 28 октомври, а от началото на следващата година ще включва допълнителни предавания и филми от топ създателите на съдържание в платформата – PewDiePie, Лили Синг и The Fine Brothers, предава Ройтерс.
Потребителите все повече предпочитат платените абонаменти за съдържание без реклами, заяви главният бизнес директор на YouTube Робърт Кинкъл по време на събитие на YouTube в Лос Анджелис.
YouTube Red представлява нов източник на приходи за компанията и за създателите на съдържание. Конкурентните сайтове за видео стрийминг като Vessel и Vimeo се опитват да привлекат звезди към платените си предложения, които осигуряват на авторите по-голям дял от приходите от този, който по принцип получават от видеата с реклами на YouTube. От своя страна, Facebook също прави стъпки за насърчаване на гледането на видеа на сайта ѝ.
YouTube ще продължи да предлага безплатната си услуга с реклами, която има повече от 1 млрд. зрители по целия свят.
Създателите на 99% от съдържанието, гледано в YouTube, са се съгласили да направят видеата си достъпни и в YouTube Red, коментира Кинкъл. YouTube все още води преговори с „няколко“ медийни компании и се надява да започне работа с тях преди пускането на услугата, допълва той. Според анонимен източник YouTube и Disney са провели разговор във вторник. Говорителят на Disney не е откликнал веднага на запитването за коментар.
Услугата YouTube Red първоначално ще бъде достъпна само в САЩ. Целта на компанията е да я разшири на големите пазари по света през следващата година.
От YouTube твърдят, че по-голямата част от приходите от абонаментите ще отиват при създателите на съдържание, но не разкриват повече подробности. За видеата, включващи реклами, YouTube обикновено получава 45% от приходите.
Кинкъл твърди, че YouTube Red е насочена към същите целеви групи, съставляващи по-голяма част от аудиторията на YouTube в момента, включително геймъри и млади жени.
Компанията пуска и ново приложение YouTube Music, което може да се ползва безплатно, но включва реклами. Абонатите на YouTube Red могат да гледат YouTube Music без рекламите.


Работещите в „Градски транспорт“ – Варна се готвят за протест
Земетресение близо до Варна
Започва юлската кампания за кръводаряване във Варна
Колко струва един ден на морето?
Фестивалът на уличните изкуства 6Fest с първо издание във Варна този уикенд
Иран започна поклонението за Али Хаменей, очакват се до 20 милиона присъстващи
Путин заяви, че Русия вече контролира изцяло Луганска област
На мушката на Ердоган са не само политическите му опоненти
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Медицинският Mercedes C 32 AMG отбелязва юбилей
Ferrari 550 с атмосферен V12 се завръща в нов вариант
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
В кадър: Водолази търсят изчезналото дете в р. Струма
Тръмп се подигра на Тейлър Суифт в навечерието на сватбата ѝ
Украинските дронове удариха петролен терминал в Санкт Петербург ВИДЕО