Торонто е лидер по ръст на наемите на първокласни жилища в глобален мащаб през първото тримесечие, сочат данните на консултантската компания Knight Frank. Наемите на луксозните жилища в града отчитат ръст от почти 9% за периода януари-март 2016 г. спрямо същия период на миналата година. За тримесечието увеличението е малко над 6%, а за шестмесечен период – 6%.
Втори по ръст на наемите на първокласните жилища в света е китайският град Гуанджоу – 5,3% на годишна база и 0,1% за тримесечието. На трето място е Кейптаун с 1,5% годишно увеличение.
Топ пет се допълва от Шанхай и Виена, а топ 10 – от Тел Авив, Тайпе, Токио, Москва и Пекин.
На другия полюс е столицата на Кения Найроби, която допреди няколко тримесечия редовно присъстваше в челото на класацията. Годишният спад на наемите на луксозните жилища там достига почти 8% през първото тримесечие.
На второ място е Хонконг, където продължава корекцията на пазара на жилища на фона на усилията на местното правителство да подобри достъпността на пазара на имоти. Третото място е за Женева, след като в Швейцария също започна процес по корекция на цените.
Сред пазарите със спад на наемите на първокласните жилища се нареждат още Сингапур, Ню Йорк, Цюрих, Лондон, Пекин и други.
В глобален план индексът, който отразява динамиката на наемите на луксозните жилища, се понижава за трето поредно тримесечие. За периода януари – март спадът достига 0,5%, отчитат експертите.
Най-добре представящият се регионален пазар е Северна Америка с ръст от средно 3,3%. Същевременно Африка замества Европа като най-слабо представящия се регионален пазар със среден спад от 3,2%. Понижението се обяснява със срива на цените на петрола, които прекроиха плановете на добивните компании и те започнаха да изтеглят персонал. В някои от африканските държави сериозен проблем са и терористичните атаки, заради които международните компании преосмислят присъствието си.
Като цяло глобалният спад се обяснява от компанията с несигурността на пазарите заради предстоящото излизане на Великобритания от Европейския съюз, изборите в САЩ и точното време за повишаването на лихвите в Страната на неограничените възможности. Много от международните компании, чиито служители са основни наематели на първокласни жилища по света, в момента изчакват, за да преценят как да продължат с плановете си за глобално развитие.


Генетичен тест ще решава кой спортист е мъж или жена за олимпиадите
Във Варна ще се проведе първото издание на Националната кампания „Детски пазар"
Радев разпредели функциите на вицепремиерите
Откриха труп до НДК
Жена загина, след като бе блъсната от кола
Венецуела, Тайван и Гренландия: Възраждане на Студената война 2.0?
Седмицата в развитие: Визитата на Тръмп в Китай, Фед с нов председател
Подобрете Демократичната партия
П. Димитров: Държавата харчи като семейство, разчитащо на бързи кредити
Доц. Георги Лозанов: Свободата на словото отстъпва пред епохата на автократите
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Девет задържани при акцията с имотните измами, сред тях и бивш нотариус
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България
Премиерът Радев разпредели ресорите на вицепремиерите
Бившият национал по футбол Сергей Ребров внесе част от гаранцията за Ермак