IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Липсата на контрол е основен проблем на етажните собствености

Неспазването на правилата е основният проблем за лошото състояние на сградния фонд, смята основателят на компанията Едом БГ Марио Понте

08:20 | 28.01.14 г. 27
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Марио Понте.<em> Снимка: Личен архив</em></p>

Марио Понте. Снимка: Личен архив

В тези ранни години не е било необходимо специално обучение, но с течение на времето задачите на управителя се увеличават постепенно, изискват повече знания, не само в математиката. Те трябва да имат различни знания – математически, инженерни, строителни и т.н. Поради тази причина сега тази дейност се разрешава да се поеме само от счетоводители, икономисти и инженери - специалисти, които имат диплома по математическа или техническа специалност.

Ако някой иска да започне този бизнес, но не притежава нужното образование, трябва да премине специални курсове за обучение, организирани от професионалните асоциации. Това е пътят, който професионалистите трябва да извървят, за да се стигне до създаването на професионален регистър като този на адвокатите, лекарите и др.

Две са основните задачи на асоциациите: едната е да работят, за да помогнат на държавата за подобряването на закона, а втората е да проучат методите за свеждане до минимум на разходите за управление.

Как е организиран контролът на дейността на тези професионални асоциации?

На принципа на саморегулация на бизнеса. Организациите имат устав, който се спазва. Благодарение на италианските ми контакти ние можем да се възползваме от сътрудничеството и съветите на най-голямата асоциация на етажната собственост в Италия (ANACI). Всъщност ние сме вече в контакт с тях и подготвихме заедно проект, който доведе до създаването на първата истинска браншова асоциация в България.

Водихме предварителни разговори с представители на компании от сектора и имаме тяхното съгласие за участие в този проект. Това ще ни отличи от компаниите на пазара, които предлагат услуги с ниско качество. Следващата задача е да започнем да общуваме с държавата и общините. Със сигурност в бъдеще ще бъде създаден професионален регистър. До няколко месеца планираме да организирам кръгла маса, на която да обсъдим всичко това, както и дейността на асоциацията.

Създаваме мрежа от търговски партньори - занаятчии, компании, банки и застрахователни компании, тоест всички, които са в състояние да предлагат услуги на справедливи цени за етажната собственост. Например, банките биха могли да направят отстъпки по разходите за събирането на таксата за управление по разплащателни сметки.

Един основен проблем на собствениците в България е санирането на сградите. Как е решен въпросът в Италия, какви са задълженията на собствениците, кой осъществява контролът и какъв според Вас е правилният път за решаването на този проблем в България?

В България доколкото ми е известно няма общи задължителни градоустройствени правила, докато в Италия например общините вземат решение за цветовете на фасадите на блоковете, в зависимост от тяхната категория и територията, на която се намират. Няма определен срок за извършване на това. Общността на живущите решава кога трябва да се направят ремонтните дейности. Във всички градове има служители (общински геодезисти), специално наети да контролират сградите.

Обикновено в Италия е трудно да се видят толкова много сгради с климатици, сателитни чинии и т.н. по фасадите. Всяка сграда трябва да има естетичен вид, приет от съответния квартал (район). При цялото ми уважение към България, която обичам, ако дойда за първи път в София през нощта, в тъмното, и на сутринта се събудя, отворя прозореца и погледна навън, ще си задам въпроса: в София или Тирана се намирам, или в някоя арабска страна? Според мен трябва да се предприемат спешни мерки.

Последна актуализация: 02:47 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

7
rate up comment 19 rate down comment 3
bpfc1912
преди 10 години
Крайно време е хората в България да осъзнаят нуждата от професионален домоуправител. Масово не се спазват правилата при свикване на общо събрание. Не се гледа кворум, не се съставя протокол, нищо не подлежи на доказване впоследствие. Хората не знаят какво е Правилник за вътрешния ред, а като няма такъв - няма правила! В блока в който живея от както сме с Професионален домоуправител, тези които не си плащаха почнаха да плащат, понеже знаят, че вече парите ги събира "фирма" :), казано по нашенски... А да не говорим, че става въпрос за някакви 5-6лв на месец от апартамент, точно колкото кутия цигари... Всеки сам да реши дали иска да живее по правилата и в спокойствие... Аз лично съм ЗА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 13 rate down comment 10
lordrad
преди 10 години
"Професионалният домоуправител" -още един мошеник на хранилка.Абсолютни измами от културно масов тип.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 6
bgMan
преди 10 години
Съвместната собственост в подобни жилищни сгради по толкова скъпа, остаряла и смотана технология е сред най-големите глупости измисляни някога.В нации с толкова много холерици (като българската) няма начин повече от 10-тина семейства да стигнат до единодушие за каквото и да било нещо освен да се наплюскат и напият като животни по време на банкет.Натикването на хората в блокове беше направено с цел лесно масово следене, подслушване, намеса и контрол на всеки аспект от личния живот на българите при тоталитарно управление. Контрол по време на демокрация и такъв голям % холерици събрани на едно място заедно е невъзможен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 20
SS-23
преди 10 години
Наложи се да наемем външна фирма - ама се тази, който не иска - пак не си плаща=====================Когато общото събрание приема някакво решение за ремонт на нещо, което трябва да се плащало от всички, никой не пита тези, които евентуално са против, дали има физическа възможност да плащат ?!? Не може някой да ми каже - ще плащаш !! Който е гласувал - да плаща !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 19
SS-23
преди 10 години
В много държави домоуправителя има право да сложи ипотека върху жилището на неплащащия собственик и в краен случай дори да му продаде апартамента!==============================Ти си луд, ве! Нали в момента, в който се опита да сложи ръка върху апаратмента, аз собственоръчно ше го гръмна...а за последствията изобщо няма да ми пука !!Много трябва да се внимава с тия напъни в тоя т.н. "з-н за етажна собственост"! Това само ще доведе до ново, още по-голямо напрежение в обществото...този път не между хората и държавата, а между самите граждани! А може би това е и целта - окончателен срив на обществото!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 1
KostadinovK
преди 10 години
Бил съм домоуправител няколко години и да ви кажа, че е гадна работа. Не искат ли да плащат - не можеш да ги накараш по никакъв начин. След като се отказах -никой не пожела да стане. Дори и след като предложихме 120лв на месец заплащане - хората които нямат пари не искаха да се заемат. Наложи се да наемем външна фирма - ама се тази, който не иска - пак не си плаща.Няма ред и оправия в тази държава.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 5
MZ/X
преди 10 години
Съгласен съм с всичко казано от господина освен че не е задача на домоуправителя да реши проблема с неплащащите и кражбата на ток общ ток.Това трябва да е една от основните задачи на домоуправителя, защото само така яе има усещане за справедливост в хората и ще имат желание да плащат!В много държави домоуправителя има право да сложи ипотека върху жилището на неплащащия собственик и в краен случай дори да му продаде апартамента! Само в България има такъв абсурд, вътре в апартамента всичко да е супер направено, но минете ли входната врата цялата сграда се разкапва! Това явление за съжаление се вижда дори и в най-баровските квартали и не е въпрос на имане или нямане на пари, а на регулация!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още