Ирландски проблемни имоти на стойност до 1 млрд. евро, обезпечени с кредити от Lloyds Banking Group може да бъдат прехвърлени в нова компания, управлявана от една от водещите групи за имоти в Ирландия, пише FT.
С това банката цели да помогне да възстанови стойността на имотите, вместо да отчете значителни загуби чрез бързата им продажба.
Базираната в Дъблин Green Property ще управлява имотите от на администратора, назначен от Lloyds.
Последната има кредити за близо 12 млрд. паунда, издадени за покупка на бизнес имоти в Ирландия по време на годините на бума. Почти 11 млрд. паунда от тях са за проблемни активи.
Крахът на стойностите на имотите в Ирландия, който изтри до 60% от цените на имотите, доведе до ситуация, в която голяма част от въпросните кредити нахдвърлят стойността на имота.
Въпреки че Lloyds продължава да работи с длъжниците, когато това е възможно, в често случаи банката трябва да назначава администратори, които да продадат актива и да погасят каквато част от дълга е възможно.
Въпреки това интересът към въпросните имоти, които често са с по-ниско качество, е нисък.
Споразумението с ирландската Green Property е с гъвкави условия, но според източник компанията може да поеме контрол над имоти с кредити от над 1 млрд. евро. Тя ще се стреми да повиши погасената сума по дълга на Lloyds чрез отдаване под наем и повишаване на стойността при евентуална продажба, вместо да ги продаде директно на пазара на голяма загуба.
Въпреки това малко вероятно е банката да възстанови кредитите в тяхната цялост. Очакванията са обаче, че тази стратегия ще помогне за намаляване на крайната загуба.


Шишков: Процедурата по одобряване на ПУП за „Баба Алино“ трябва да бъде прекратена
След резила: Нагелсман подаде оставка
ММФ „Варненско лято“ стана сцена на символичното предаване на председателството на Съвета на ЕС от Кипър към Ирландия
Съдът пусна и втория обвиняем по случая „Баба Алино“
Радев в НС: Ще наложа резерви към 21-вия пакет от санкции срещу Русия, ако засягат нашия интерес
Оник Пилибосян: Стойността на жилищата след саниране се вдига с 20%
Кога е време да смените стария си офис стол?
Кризата във Венецуела преминава от хуманитарна към политическа фаза
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
Стармър плати цената за липсата на подготовка, сега същият риск стои пред Бърнам
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Renault 5 E-Tech стана полицейски автомобил
Вътрешният сенник не е най-доброто решение в летните жеги
Rolls-Royce направи яхта на колела
В Русия се редят на опашка за „пиратски“ BMW-та
Хотелиери се жалват: Сезонът е труден, едва събираме пари за заплати
Касиерка в партия е обвинена в измама на 25 души с над 807 хиляди евро
Синдикат “Защита“ взе решение проф. Шиварова да прекрати гладната стачка
Postbank с потвърден дългосрочен и краткосрочен рейтинг от БАКР