Демографските тенденции в световен план не са траен проблем само за пазара на труда. Строителните предприемачи също има за какво да се замислят. С темповете на застаряване, а на места – и намаляване на населението в световен план може да се окаже, че те са построили жилища, които са обречени да останат празни.
Ако през 1960 г. делът на населението на Европа е бил 13,3% от световното, то през 2005 г. се е свил до 7,5%, а до 2050 г. се очаква да намалее до 5,4%. Това показват данни от доклад за демографското развитие на Европейския съюз, подготвен от унгарското председателство и представен по време на международна конференция за недвижими имоти, която се провежда в София.
Данните от доклада показват, че най-засегнатият от демографска гледна точка регион на Стария континент е Централна и Източна Европа. Там нарастването на населението е спряло още през 1995 г., а прирастът е отрицателен не само заради ниската раждаемост, но и заради масовата емиграция на младото население на Запад, към по-добре развитите икономически страни.
В доклада се посочва, че населението на Западна и Северна Европа, където раждаемостта все още е по-висока от средната за Европейския съюз, ще нараства до към 2040 г., а в Южна Европа и Германия – до към 2030 г. Заради застаряването обаче към 2050 г. 4 – 8% от брутния вътрешен продукт на страните-членки ще се преразпределя за пенсии.
За да избегнат проблема с празните сгради, строителните предприемачи могат да помислят за преструктуриране на бизнеса си в две посоки: ремонт и поддръжка на вече съществуващите жилищни сгради и строителство на жилища за възрастни хора. В източноевропейските страни на дневен ред стои и инфраструктурното строителство, което значително изостава в последните десетилетия.
Жилищата на Изтока и Запада


22 години по-късно Арсенал отново е шампион на Англия!
Кои са трите най-верни зодии?
Над 50 хиляди зрелостници на матурата по български език и литература пишат по вариант №8
Виц на деня - 20 май
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Цената на петрола се понижи, търговците обмислят последните заплахи на Тръмп
От медицински туризъм до казина, петролният шок удари Югоизточна Азия
Google обновява YouTube, Docs с AI и показа инструменти за кодиране
ЕС завърши търговското споразумение със САЩ преди крайния срок на Тръмп
Тръмп заплаши Иран с "голям удар", ако няма сделка скоро
Невидима технология променя колите на Mazda на пътя
Stellantis превръща популярни модели в кей-карс в японски стил
Volvo приключи завинаги с производството на ДВГ
Xiaomi подобри впечатляващ рекорд на Audi
Скрита функция спасява от мухъл и бактерии в салона
ЕС обмисля Меркел или Драги за посредник в преговори с Путин
Строги мерки и затворени улици в София заради финала за Купата по футбол
DARA да пее на откриването на Мондиал 2026? Стоичков да даде едно рамо
Ваучери за 100 евро за култура за всички, навършващи 18 г. в Хърватия
ПБ и ГЕРБ не издигат кандидати за кмет на столичния "Средец"
преди 14 години По-горе тук пише "Жилищното строителство на бъдещето - в пряка връзка с демографията "а аз чета "- Сетила се мара..." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 14 години Цялата грешка е в това, че строителството не беше и не е за да се живее в него, а за да се завъртят(изперат) едни пари. Добра практика би било разрешение за строителство да се дава при поне ангажимент за продажба на 50% от площите като строителя трябва да има банкови гаранции, че ще може да завърши обекта.Така всичко ще си дойде на мястото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар