Инфлацията в Германия - водещата европейска икономика - се е ускорила повече от очакваното през септември до най-бързия си темп на нарастване за последните три години, съобщава Bloomberg.
Инфлацията, изчислена на база хармонизирания индекс на Европейския съюз, се е повишила до 2,9% от 2,5% през август, съобщава Федералният статистически институт във Висбаден. Предварителната оценка на института беше за ръст от 2,8%. Най-силно нарастване бележат цените на енергията.
Миналата седмица Европейската централна банка (ЕЦБ) запази основния си лихвен процент на ниво от 1,5% и прогнозира, че инфлацията в еврозоната „определено“ ще остане над тавана от 2% през следващите няколко месеца.
Въпреки че някои икономисти призоваваха за понижаване на основната лихва, аргументирайки се със задълбочаващата се дългова криза и анемичния растеж, централната банка предпочете да продължи подкрепата си за банките.
„Инфлацията се оказва не толкова временно явление, колкото анализаторите очакваха“, казва Силвейн Бройер, главен икономист за Европа на Natixis във Франкфурт. „При тези данни ЕЦБ много трудно може да понижи лихвата“.
След публикуването на данните еврото остана без промяна на нива от 1,3788. През последните 4 месеца единната европейска валута е поевтиняла спрямо долара с 4,4%.
На 8 септември ЕЦБ ревизира прогнозата си за растежа на еврозоната през тази година до 1,6% от 1,9%, а за следващата - до 1,3% от 1,7%. Средната инфлация вероятно ще достигне 2,6% през тази година и 1,7% през 2012 г., посочва банката.
„Всички икономически прогнози говорят за това, че инфлацията ще достигне пик през това тримесечие и ще се понижи през 2012 г.“, казва Евалд Новотни, член на борда на директорите на ЕЦБ. „Въпреки това, опасенията за реалната икономика са оправдани“.


Басейнова дирекция: Българското крайбрежие е чисто, без замърсяване от нефтопродукти
Черноморец привлече футболист от Фратрия
200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
БАБХ установи наднормено съдържание на пестицид пипер от РСМ
Мъж събуди полярна мечка със сирена, глобиха го
Индия отказа Су-57, а Москва отново го обяви за "без аналог"
Българските храни губят битката на собствения си пазар