Индустриалното производство в еврозоната през февруари нарасна с 0,5% на месечна база, опровергавайки предварителните прогнози за спад, съобщи Евростат.
Данните за януари обаче бяха коригирани до липса на промяна на месечна база от предварително обявения ръст от 0,2% и до свиване с 1,7% на годишна база при обявен спад от 1,2%.
На годишна база през февруари пък е регистриран спад от 1,8%. Данните са със сезонна корекция.
В Европейския съюз като цяло през февруари индустриалното производство е нараснало с 0,2% на месечна база, а на годишна база регистрира спад от 1,8%.
През февруари спрямо предходния месец производството на енергия се е повишило със 7,7% в еврозоната и с 6,6% в ЕС. При средствата за производство ръстът е съответно от 0,7% и 0,1%.
Производството на стоки за междинна употреба се е свило с 1,4% в еврозоната и с 1,5% в ЕС, докато това на нетрайните стоки се е понижило съответно с 1,6% и с 2,0%. На месечна база са произведени с 2,0% по-малко стоки за дълготрайна употреба в еврозоната и с 2,4% в ЕС като цяло.
От държавите, които са предоставили данни, индустриалното производство е нараснало в 9 и се е свило в 13. Най-висок ръст е регистриран в Холандия – 13%, следвана от Словакия с 2,8% и Финландия с 2,1%, докато най-сериозен е спадът в Малта – от -4,6%, Швеция – от -3,6% и Ирландия – от -3,2%.
По данни на Евростат индустриалното производство в България през февруари се е понижило с 2,1%, като от посочените по-горе страни с най-слаби показатели ни отделят Гърция и Литва. Спадът се ускорява спрямо предходния месец, когато е бил 0,4%.
На годишна база производството на енергия е нараснало с 3,6% в еврозоната и с 1,4% в ЕС като цяло. При средствата за производство ръстът е съответно от 0,8% и 0,7%.
Производството на стоки за междинна употреба се е свило с 4,5% в еврозоната и с 4,0% в ЕС, а това на нетрайните стоки е намаляло съответно с 5,3% и 4,4%. С 4,6% по-малко са произведените стоки за дълготрайна употреба в еврозоната, а в ЕС като цяло спадът е от 5,2%.
На годишна база в 7 от държавите-членки на ЕС има ръст на индустриалното производство, докато в останалите 15, които са подали данни, е регистриран спад. Най-силен е ръстът в Словакия – 8,4%, Латвия – 7,3% и Холандия – 6,7%, докато най-сериозно е свиването в Люксембург (-14,4%), Малта (-11,4%) и Гърция (-8,5%).
В България индустриалното производство през февруари е намаляло с 5,5% на годишна база и отново 2 държави – Португалия и Швеция – застават между нас и посочените по-горе страни с най-лоши показатели. Спадът в страната се ускорява и на годишна база, след като през януари е бил 2,2%.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна
Евродепутат: Управляващите използват работещите българи като "дойна крава"
Ирина Шейк пак събра всички погледи