IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕЦБ понижи основната лихва до 0,05%, еврото пое рязко надолу

Според Ройтерс банката ще започне до края на годината програма за изкупуване на активи на стойност до 500 млрд. евро

14:54 | 04.09.14 г. 63
ЕЦБ понижи основната лихва до 0,05%, еврото пое рязко надолу

Европейската централна банка (ЕЦБ) изненада до голяма степен пазарите, понижавайки още лихвените ставки в еврозоната през септември.

Институцията понижи основния си лихвен процент по рефинансиране от 0,15% на 0,05% – най-ниската ставка от създаването на еврозоната през 1999 г. В същото време отрицателната лихва по овърнайт депозитите на банките в ЕЦБ бе снижена още - от -0,1% на -0,2%. Ставката по пределното кредитно улеснение за банките пък бе понижена от 0,4% до 0,3%.

Според информация на агенция Ройтерс централните банкери са обсъждали реализирането на програма за покупки на обезпечени с активи ценни книжа (Аsset-Backed Securities – ABS) на стойност до 500 млрд. евро. Пазарът сега очаква изявлението на президента Марио Драги, който вероятно ще обяви новите мерки по време на пресконференцията си, насрочена за 15:30 часа българско време.

Програмата ще бъде с продължителност от три години и ще включва ABS, както и покрити покупки на облигации. ЕЦБ може да започне изкупуването на активи още през тази година, заявиха хората, запознати с дискусиите, пред агенцията.

В началото на юни освен че понижи основната си ставка по рефинансиране, европейската банка съобщи, че ще реализира нова програма по дългосрочни операции за рефинансиране (LTRO) за подпомагане на банковото кредитиране с първоначалeн целeви размер от 400 млрд. евро.

Публикуваните в края на миналия месец данни показаха, че инфлацията в еврозоната е продължила да се забавя през август. Растежът на потребителските цени отстъпи до 0,3% на годишна база спрямо 0,4% през юли, каквито бяха и предварителните прогнози на Евростат.

Същевременно равнището на безработица във валутния съюз през юли се запази при 11,5%, каквото бе и месец по-рано.

Непосредствено след решението еврото очаквано пое рязко надолу, спадайки с 0,78 на сто до 1,3047 долара.

Междувременно подхождайки според очакванията, Английската централна банка (АЦБ) запази основния си лихвен процент на рекордно ниското ниво от 0,5%. Обемът на годишните покупки на активи също остава неизменен при досегашното ниво от 375 млрд. паунда.

Данните за растежа на заплатите бяха в основната на дискусиите преди заседанието. Основните опасения са свързани със слабия ръст на заплащането, който изостава значително спрямо инфлацията. Ниските заплати предизвикаха АЦБ да понижи оценката си за ръста на годишните постъпления на домакинствата от 2,5% до 1,25%.

Известни притеснения за централните банкери на Острова предоставя и референдумът за независимост на Шотландия, насрочен за 18 септември. В един от последните си анализи анализаторите от Capital Economics изтъкнаха като едно от най-големите предизвикателства за Шотландия, ако тя избере независимостта, решението за валутата и последващите паричните условия.

Три са вариантите пред Глазгоу в случай, че приеме независимостта: запазване на британския паунда, влизане в еврозоната или обособяване на собствена валута: шотландски паунд.

"Каквато и валута Шотландия да избере, изглежда вероятно британският паунд да отслабне в близкото бъдеще", изтъкнаха от Capital Economics.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:34 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

25
rate up comment 10 rate down comment 1
abdul
преди 9 години
Не се учудвам, че с подобни икономисти икономиката е един от отраслите с доста безработни в българия...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 4 rate down comment 6
lozkhris
преди 9 години
Да, това е един от стимулите.А ти можеш ли да ми обясниш на кого ще изнасяш с досегашната валутна политика? Причина няма - досега всички търпяха Щатите...Решава ти следните проблеми:1. Повишава конкуретноспособността на износа,понеже води до реално понижение на себестойността на продукт или услуга. 2.Увеличава паричната маса,което е изключително важно при наличие на предпоставки за дефлация / каквито в Европа има отдавна/ 3. Понижава брутната стойност на външния дълг/много важно за страни като Гърция,Португалия,Италия/. 3. Намалява допълнително,в комбинация с покупки на активи,реалните лихви и по този начин стимулира бизнес-активността. 4. Прави страната привлекателна за туризъм / виж 1 / Впрочем еврото има още да пада, така че ползите ще се усетят малко по-късно. Пак повтарям - ако нямаше изгода от това, Германия нямаше да поддържа в продължение на 5 години нисък курса на марката в началото на века...И аз не знам кво ги учат в УНСС щото съм учил в чужбина...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 3 rate down comment 5
kolojiko
преди 9 години
Ами точно така се стимулира - ДА. Като се обезцени валутата износа е във възход. Що не вземете да прочетете нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 3 rate down comment 3
michaelis
преди 9 години
аз се предадох, не мога повече ... :)) хората си мислят, че в печатането му е майката явно ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 1 rate down comment 1
michaelis
преди 9 години
http://help.aliexpress.com/local_currency_payment.html ето и доказателство At present the AliExpress Local Currency Payment currently supports these currencies: Pound Sterling (GBP) Russian Ruble (RUB) Euro (EUR
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 1
michaelis
преди 9 години
колега въобще не искам никакво евро, искам златен стандарт и нещо със стойност, а не некви iPhoni и *** тях може да си ги взема и от Китай от Аlibaba и с рубли ... :)) и никаква гордост относно еврото не ми бие в гърдите
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 2 rate down comment 4
lozkhris
преди 9 години
До тук не си представил нито един смислен аргумент в полза на "един ден ще разбереш"....Какво ще разбера?!...Оставам с усещането, че силното евро е било една от малкото причини за национална гордост, която е кипяла в гърдите ти, или просто те е яд, че вече няма да можеш да си купиш iPhone от Щатите тънко?....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 3
michaelis
преди 9 години
....Нищо от това не е налично до момента ... именно няма и да бъде налично, един ден ще разбереш .. :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 10 rate down comment 4
lozkhris
преди 9 години
Това е абсолютно неверно !! Германия, байно, имаше да избива Обединението с Източна, в което наля милиарди след 1992, а по сегашните стандарти това си е чисто QE !!! Разбийш? Точно затова и беше необходима слаба марка. И така от 1998 до 2002 доларът стигна 2.30 лв и започна да пада едва когато Грийнспан срути лихвите и Буш нападна Ирак, capisci? Никво злато няма пръст тука - марката, както и еврото, не са в златен стандарт.Разумните хора си държат спестяванията в различни валути, а що се отнася до бизнеса и кредитите - ако смяташ,че силното евро е в тяхна полза - то определено не си в час. Животът на децата ми ще е добре когато има фабрики, които произвеждат и изнасят, Университети,които обучават качествено и по-малко ***, които да ги управляват. Нищо от това не е налично до момента,въпреки силното евро....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 7 rate down comment 3
milioner4e
преди 9 години
Ми той ти го написа бре, юнак. Естествено, че е по-добре. И една е от мерките на свалянето на еврото е да се изтеглят парите от банките и да почнат да се харчат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още