През февруари инвеститорското доверие в Германия е достигнало най-високото си равнище от една година насам. Причината е преди всичко предстоящата програма за парично стимулиране на Европейската централна банка (ЕЦБ) и неочаквано високият икономически растеж за четвъртото тримесечие на миналата година (0,7% на тримесечна база - бел. ред.), показват оповестените във вторник данни, цитирани от DPA.
Следеният с повишено внимание от анализаторите индекс ZEW, изготвян от Института за икономически изследвания в Манхайм, се е повишил за четвърти пореден месец през февруари до 53 пункта спрямо 48,4 пункта миналия месец. Пазарът очакваше обаче малко по-силен ръст до 55 пункта.
Индикаторът измерва настроението сред анализаторите и институционалните инвеститори. Котировка в положителната област показва, че повечето от запитаните предвиждат позитивно развитие на икономиката. Измерителят се изготвя на базата на прогнозите на 350 икономисти и анализатори за икономическата перспектива пред Германия, но сега е съставен на база на анкета сред 233 анализатори и институционални инвеститори, и се счита за важен индикатор за развитието на конюнктурата за следващите шест месеца.
Паричното стимулиране на ЕЦБ и неочаквано високият икономически растеж през четвъртото тримесечие на миналата година са подобрили настроението сред експертите по финансовите пазари, твърди президентът на ZEW Клеменс Фюст, цитиран в прессъобщение на института.
„Задълбочаването на кризата в Украйна и курсът на конфронтация на новото гръцко правителство понижават очакванията“, отбеляза също Фюст.
Индексът на ZEW, измерващ условията в еврозоната за идните шест месеца, се е повишил със 7,5 пункта до 52,7 пункта. Показателят, измерващ сегашната ситуация в еврозоната, също се е повишил, нараствайки до минус 48,4 пункта през февруари спрямо минус 57,1 през януари.
Същевременно Фюст отправи сериозна критика към политиката на новото гръцко правителство под ръководството на премиера Алексис Ципрас. Пред SWRinfo Фюст отчита, че „Гърция рискува твърде много в играта на покер“.
Едно евентуално излизане на страната от еврозоната би имало непредвидими последици. С оглед на поредната среща на финансовите министри на еврозоната в петък икономистът отчита, че „все още има надежда, че гръцкото правителство ще прояви разум“.


Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Проучване: Дори едно питие дневно може да повиши кръвното налягане
Българите свиват консумацията на хляб и тестени изделия, предпочитат плодове и зеленчуци
Марк Рюте залага на подчертани дипломатически ласкателства за запазване на американското участие в НАТО
Войната на Тръмп в Иран означава по-високи лихви за години напред
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
AI влиза в ролята на туристически гид в Бургас
И демократите в САЩ залагат на популистки кандидати
Американската доминация на бойното поле е заплашена
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Днес приятно слънце с леки превалявания следобед
Гърция или Турция: Кои военновъздушни сили имат предимство?
Зеленски: Боевете за Константиновка продължават
Над сто арестувани при антинатовски протести в Турция