Износът на Китай неочаквано се завърна към растеж през януари след шоков спад предишния месец, а вносът се е свил повече от очакваното. Според анализаторите обаче силното представяне вероятно се дължи на сезонни фактори и очакват отново слаби данни за в бъдеще, предава Ройтерс.
Инвеститорите и централните банкери следят внимателно колко бързо ще се охлади активността в Китай или дали мерките за подкрепа, обявени миналата година, ще доведат до резултати, което може да разсее отчасти мрачното настроение над глобалната икономика.
Данните от днес обаче оставиха мнозина наблюдатели объркани за текущото състояние на втората по големина икономика, докато крайният срок 1 март за прекратяване на търговската война между Пекин и Вашингтон все повече наближава.
Износът за януари се е увеличил с 9,1% на годишна база, показаха митническите данни, тотално разбивайки очакванията на икономистите за спад от 3,2%. Това показва и обрат спрямо понижението от 4,4% през декември.
Вносът се е свил с 1,5%, което отново е доста по-добре от прогнозите за намаление от 10% и намалява спада от 7,6% от декември.
Така страната излиза с търговски излишък от 39,16 млрд. долара за месеца.
Макар че четенията изглеждат положителни на пръв поглед, анализаторите предупреждават, че данните от Китай в началото на годината трябва да се приемат с повишено внимание заради бизнес изкривяванията, причинени от празниците около Китайската нова година, започнала на 4 февруари тази година.
Много компании ускоряват доставките си или попълват запасите си от суровини преди празниците.
„Очевидно цифрите изненадаха пазара положително. Но предвид забавянето на глобалните заводски данни и слабите данни за корейската търговия, може да бъде преждевременно да заключаваме, че търговските перспективи са се подобрили въз основа само на цифрите от януари“, коментира Томи Си, икономист за Китай в OCBC Bank в Сингапур.
„Подозирам, че възстановяването може от части да се дължи на ефекта от Китайската нова година, тъй като тази година тя е малко по-рано в сравнение с миналата“.
Търговията се влошава на глобално ниво от известно време на фона на нарастващия протекционизъм и липсата на инерция в някои големи икономики, най-вече в Европа.
Нетният износ всъщност е забавил растежа на Китай с 8,6% миналата година, сочат изчисленията на Ройтерс.
Що се отнася до търговията със САЩ, търговският излишък се е свил до 27,3 млрд. долара през януари, което е най-ниското му ниво от май 2018 г. Износът към САЩ от Китай е намалял с 2,4% на годишна база, а вносът – с 41,2%.


1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
Скоро: Озоновата дупка ще изчезне непълно
Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Българската икономика расте 2-3 пъти по-бързо, отколкото средната на европейско ниво
„Черно море” потопи ЦСКА в деня на моряците
Оставка на правителството няма да е заплаха за България в Еврозоната
„Байерн” надигра „Щутгарт” с хеттрик на Кейн
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
преди 6 години Износът към САЩ от Китай е намалял с 2,4% на годишна база, а вносът с 41,2%.Интересно.Дали пък отговор Сигнализирай за неуместен коментар