Производството в американските фабрики се срина през февруари под натиска на зимните бури в Тексас, които спряха работата на някои петролни рафинерии, нефтохимически съоръжения и заводи за пластмаса, предаде Ройтерс.
Промишленото производство е спаднало с 3,1% през миналия месец, също затруднено от глобалния недостиг на полупроводници, съобщи във вторник Федералният резерв. Данните последваха скок с 1,2% през януари и сложиха край на девет поредни месечни увеличения на фабричната продукция. Промишленото производство остава под нивото си отпреди пандемията.
производство
Икономистите, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха, че производството ще намалее с 0,1% през февруари.
Бурното време миналия месец остави големи части от Тексас без ток и вода в продължение на дни. Сериозното застудяване спря производството на петрол и рафинериите в щата, който е най-големият производител на природен газ и нефт в САЩ.
Производството в автомобилните заводи пък продължава да бъде възпрепятствано от недостиг на полупроводници, като се понижи с 8,3% миналия месец.
В същото време производството, което представлява 11,9% от американската икономика, продължава да бъде подкрепяно от малкото материални запаси и силното търсене на стоки.
Проучване този месец показа, че производствените настроения са се увеличили до тригодишен връх през февруари.
Като се изключат последиците от лошите метеорологични условия, фабричното производство би паднало с около 0,5% през февруари, се казва в изявление на Фед.


Близо три десетилетия след смъртта си Франк Синатра отново оглавява музисалните класации
Започват консултациите за съставяне на служебно правителство
Седмицата ще е добра финансово за тези три зодии...
Ето къде няма ток във Варна днес
Франция иска отлагане на вота в ЕС по търговското споразумение с Южна Америка
Пета Ла Ниня за шест години ще наруши реколтите и веригите за доставки
Трудната истина зад Индо-Тихоокеанската стратегия на САЩ
Уолстрийт вижда задаващия се AI балон и залага какво ще го спука
Рекордна цена на медта: Идва криза в предлагането точно когато пристига AI бумът
Как Mercedes-Benz W124 постави еталон с „несъвършените“ си огледала
Полицията в Дубай се сдоби с най-откаченото Ferrari Purosangue
Нов радар за 230 000 евро всява ужас сред шофьорите
Смартфонът се оказва по-важен от двигателя
Сбогувахме се с тези коли през 2025
Рибари уловиха гигантска есетра край Бяла
Нетаняху обвини австралийския премиер в подхранване на антисемитизма
Президентът Радев започва днес консултациите с партиите
Пета вечер хиляди румънци протестираха срещу корупцията в съдебната система
Австралия обяви национален траур след убийствата в Сидни