Годишната потребителска инфлация в Русия се е ускорила до 17,83% през април, достигайки най-високото си равнище от януари 2002 г., съобщи Ройтерс.
В същото време показателят е отчел значително понижение на месечна база, падайки от 7,61% през март - най-голямото месечно увеличение от януари 1999 г. - до 1,56% през април, показват данните на федералната статистическа служба (Росстат).
Инфлацията в Русия се ускори рязко, след като страната навлезе в Украйна на 24 февруари - ход, наричан от руския президент Владимир Путин "специална военна операция".
Поевтиняването на руската рубла през март допринесе за търсенето на широка гама от стоки - от потребителски до автомобили - поради очаквания, че инфлацията ще се ускори допълнително.
Оттогава рублата се възстанови и се стабилизира до близо петгодишен връх спрямо еврото в петък.
От централната банка на Русия прогнозират, че инфлацията в страната ще достигне 18-23% през тази година. За сравнение - целта на регулатора е покачването на цените да е на равнище от 4%.


Мачовете и спортът по ТВ днес (28 юни)
Виц на деня - 28 юни
Времето във Варна на 28 юни 2026
Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Рецептата Dnes: Рулца от пушена сьомга с крема сирене
Заловиха голямо количество от опасния фентанил на АМ "Тракия"


преди 4 години И тук ги бием руснаците, нашата ще стигне 50%. Поне. Метана за колата от 1.60 миналото лято, сега отива 3.20(за София, в провинцията отдавна е над 3.50). Хляба от 1.49, сега е 2.35. Умно-красивите ни закопаха. А най-лошото още не е дошло. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години И в Сащ, и в Европа... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години и кога фалира ...? отговор Сигнализирай за неуместен коментар