IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕК обединява схемите за училищно мляко и училищен плод

След обединението новата схема ще има по-висок бюджет - 230 млн. евро годишно

10:41 | 02.02.14 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: <em>ЕК</em></p>

Снимка: ЕК

Европейската комисия предложи обединението на две училищни схеми – предлагащите плодове и мляко в училищата в общността. Новата програма ще бъде под логото „Храни се добре – чувствай се добре“.

Целта е да се обърне внимание на правилното хранене на децата, както и се подобри осведомеността на децата за разнообразието от наличните земеделски продукти, околната среда и разхищението на храни.

Децата в ЕС консумират по-малко мляко и млечни продукти, както и плодове и зеленчуци, показват анализите на Европейската комисия. „Искаме да използваме съществуващите схеми, за да обърнем внимание на низходящата тенденция в потреблението и да повишим осведомеността на децата за потенциалните ползи от тези продукти“, коментира комисарят по въпросите на селското стопанство Дачиан Чолош при представянето на новата схема.

Обединението на схемите ще доведе и до повишаване на бюджета им – до около 230 млн. евро годишно, уточняват още от ЕК. За сравнение през тази учебна година общият бюджет на двете програми е 197 млн. евро – 122 млн. евро за плодове и зеленчуци и 75 млн. евро за мляко.

Припомняме, че програмата „Училищен плод“ става все по-популярна в България. През последната година. Записани за участие са над 2,2 хил. учебни заведения, а обхванати в нея са почти 320 хил. деца. В предходната учебна година обхватът беше малко под 180 хил. деца. През тази година беше взето решение и детските градини също да получават пресни плодове и зеленчуци по програмата. Средствата се разпределят от ДФ „Земеделие“.

По схемата „Училищен плод” децата получават ябълки, круши, праскови, сливи, череши, грозде, банани, мандарини, портокали, грейпфрути, киви, домати, краставици и моркови през цялата учебна година.

На ниво ЕС схемата започна да действа от 2009 година, като коментарите на тогавашния комисар по земеделието Мариан Фишер Боел бяха, че в ЕС се унищожават излишъци от плодове и зеленчуци, а в същото време децата се хранят нездравословно, със силно преработени продукти.

Схемата за училищно мляко пък е създадена още от 1977 година. Тя беше ревизирана през 2008 година след като страни, членуващи в ЕС, поискаха облекчение и опростяване на правилата за кандидатстване за средства по схемата. Според последните данни на ЕК през учебната 2010 /2011 година 300 хил. тона мляко и млечни продукти са били предоставени на 17 млн. ученици в ЕС. Стойността на схемата за годината е 65 млн. евро. През 2013 година 27 държави от ЕС са участвали в програмата.

У нас средствата и по тази програма се разпределят от ДФ „Земеделие“. Размер на помощта
за тази учебна година зависи от категорията на млечните продукти, но е в рамките на от 16,34 евро до 138,85 евро за 100 килограма.

Подпомагането се отпуска само при условие, че са произведени в млекопреработвателни предприятия, преработващи само отговарящо на Регламент (ЕО) № 853/2004 сурово краве мляко, като произведените млечни продукти могат да се реализират в страните- членки, трети страни и националния пазар.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:46 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

2
rate up comment 1 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Дори самите ученици, една сутрин като видели, че в училищния стол не е познатото "розово желе", а истинско месо се отвратили и спрели да ядат там. Губернатора бил принуден да върне химията пак за да може учениците да не гладуват... Има го из нета, мързи ме да търся линк (неделя е :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
Сините камъни
преди 10 години
За Европа незнам но за Щатите със 100% сигурност, храната,която се дава в училищата е само ГМО!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още