Европейската комисия призова пет страни от ЕС да се съобразят с директивата за отпадъците. Призивът е отправен към България, Кипър, Естония, Гърция и Полша. Те е трябвало да информират Брюксел за прилагането на европейското право в националните законодателства до 12 декември 2010 г.
Държавите трябва да изпратят отговор до два месеца. Ако не го направят, Еврокомисията може да отнесе въпроса към Европейския съд и да последват финансови санкции.
Директивата определя някои принципи за управление на отпадъците като "замърсителят плаща", както и приоритетите за ограничаване на създаването на отпадъци, повторна употреба на ненужните материали, рециклиране, възстановяване и изхвърляне.
Комисията отбелязва, че законодателството в посочените държави все още не е изцяло съобразено с европейските норми, а обемът на отпадъците в ЕС продължава да расте, като годишно се събират 3 млрд. тона.
С друго съобщение Брюксел призовава България и още девет страни от ЕС да приложат правилата за повече "зелени" превозни средства. Австрия, България, Естония, Гърция, Ирландия, Люксембург, Словения, Словакия, Швеция и Великобритания трябва да приложат директивата за въвеждането на чисти и пестящи енергия автомобили. Крайният срок за приложението на директивата е бил 4 декември 2010 г.
Също днес ЕК призова България към прозрачност при сключването на договори в обществената сфера. Поводът е конкурс за избор на въоръжена охрана за съоръжения, собственост на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) и на Националната електрическа компания от 5 август 2008 г., с очаквана стойност 1 млн. евро за срок от 36 месеца.
Според комисията, в организирания конкурс са били поставени нечестни условия, дали предимство на български дружества. Българските власти имат два месеца да отговорят на Брюксел.


Кои три зодии ще имат невероятно лято?
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Виц на деня - 14 май
Днес времето остава дъждовно
Тежка катастрофа със загинал край Карлово
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
За първи път етнически турчин става премер на германска провинция
Интер със златен дубъл - и Купата на Италия към Скудетото
Внук на легендата Мърков стана европейски шампион по борба
Куба остана напълно без дизел и мазут