Представителите на индустриалния клъстер "Електромобили" отново предлагат държавата да покрива 30% от цената при покупка на екологичните моторни средства.
Предложението е съпроводено с анализ за предимствата на инвестициите в екоавтомобили, представен от ръководството на клъстера в сградата на Българската стопанска камара (БСК), предаде БТА.
Експертите имат амбицията до 2025 година по пътищата на страната да се движат най-малко 200 хиляди коли, задвижвани с електроенергия, което съставлява около три процента от автомобилите в България.
Неотдавна министърът на енергетиката Делян Добрев обяви, че поради бюджетните органичения на този етап кабинетът не може да покрива част цената на екомашините, както това правят други европейски държави като Франция например.
Добрев обеща, че на първо време собствениците на електроавтомобили няма да плащат местни данъци, както и такси за регистрация в КАТ и тези преференции ще се въведат още от началото на следващата година.
В националния план на страната се предвиждат и допълнителни насърчения, свързани с отпадането на таксите за паркиране на тези автомобили в централните градски зони, които ще се прилагат от самите общини.
В анализа на експертите от клъстера се посочва необходимостта от въвеждането на нови насърчения, свързани с осигуряването на специалисти, които да работят в тази индустрия.
Вече има създадена българска зарядна колонка за електромобили, която е в изпитателен период, съобщиха още експертите. У нас се създават и модели за подмяна на обикновения двигател на колата с електродвигател.
От организацията предлагат също и увеличаване на данъците на семействата, които имат повече от една кола, движеща се с бензин, газ или други минерални горива, което е индиректен начин да се повлияе върху ограниченото потребление на замърсяващите околната среда автомобили, посочиха от клъстера.


Спипаха редица нарушители по пътищата из Варненско
Шофьорка прегази 80-годишна жена на пешеходна пътека във Варна
Млади лидери от цялата страна бяха във Варна на Национална младежка конференция
Първият детски турнир по плажен футбол се проведе във Варна
Намаляват местата за настаняване във Варненско
Великобритания залага на AI и дронове в плана си за финансиране на отбраната
Ще успеят ли ЕС и Китай да се разберат до октомври
Ерика Тай: Всички чакат новите мерки в Китай
Инфлацията във Франция неочаквано се забави до целта на ЕЦБ от 2%
Йената падна на 40-годишно дъно, ще има ли намеса
11 електрически минивана, които не правят компромис със лукса
Renault 4 E-Tech измина над 1600 км само на слънчева енергия
Xiaomi тества спортно купе с 2000 конски сили
Опасно за автомобилите гориво ще спасява Русия в кризата
Високите капаци на съвременните SUV са кошмарът на пешеходците
Скокът на фондовия пазар: Начало на нов възход или опасен балон?
В кадър: БАН удостои Йотова за приноса ѝ към българската духовност
Bad Religion искат българско кисело мляко преди Midalidare Rock
Асен Василев разкритикува Бюджет 2026 заради ръста на административните разходи
преди 13 години Държавата би могла да купи електромобили за пощите или други държавни институции и да връща ДДС-то и на частни лица.Ако имаше гарантирани безплатни паркинги в центъра на София със станции за зареждане, би било добър стимул за хора с по добри финансови възможности да си купят електромобил. отговор Сигнализирай за неуместен коментар