В българската енергетика има тежък финансов дисбаланс, заяви в предаването "Денят On Air" на телевизия Bulgaria On Air бившият министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.
По думите му през миналата година е трябвало целият износ на електроенергия да се предостави на Националната електрическа компания (НЕК), така че тя да реализира печалби от износа.
Според Овчаров всички дисбаланси в системата се натрупват с годините и в някакъв момент ще се срутят като лавина върху държавата. Един от големите проблеми според бившия министър е, че системното решение на проблемите в България не е популярно, но то би означавало и увеличение на цените на електроенергията.
"Привърженик съм на разумно ниските цени на електроенергията и не съм защитник на ЕРП-тата”, категоричен е Овчаров. Според него по-лош от държавния монопол, е само частният монопол. Бившият министър заяви, че смята, че опитът за измиване на ръцете за некомпетентното управление на енергетиката през последните 5-6 години с ЕРП-тата, е несериозно.
По думите на Овчаров ЕРП-тата имат своите проблеми, в това число неизчистени разходи и неизвършени инвестиции, но за това отговорност носи ДКЕВР, която по няколко пъти в годината им прави одити.
Румен Овчаров се позова на американския опит, че в местностите, в които се добива шистов газ в Америка, са зачестили земетресенията. Ето защо бившият министър твърди, че е противник на такъв добив и в България. Според него ако има и минимален риск, "не бива да се дърпа дявола за опашката".
По темата "Южен поток" Овчаров посочи, че според него министърът на икономиката и енергетиката е трябвало да посети всички министри на страните, през които минава газопроводът, и да проведе директни преговори.
Във връзка с днешния протест на работниците от ТЕЦ Варна Румен Овчаров заяви, че централата е планирана и построена с много скъпи вносни въглища. Вторият и ключов проблем с нея е, че е възможно да бъде затворена, защото не отговаря на екологични изисквания.
Според бившия министър ТЕЦ Варна трудно намира място в енергийния баланс на страната и решението за бъдещето ѝ ще бъде взето изключително трудно.
Повече по темата вижте във видеото на Bulgaria On Air!


Оставиха в ареста 62-годишен мъж за държане на цигари без бандерол
Румен Радев напуска Президентството и прави партия
Обръщение на Румен Радев към нацията (НА ЖИВО)
Младите надежди на „Комодор” с категорични победи във ватерполния елит при U 14
Какво време ни очаква във вторник?
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Американците плащат почти цялата цена на митата на Тръмп, показа проучване
Стармър осъди митата срещу съюзници и подчерта опасността за доверието
Електромобилите са едва 5% от пазара у нас при рекордни продажби на нови коли
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Надежда Йорданова начерта червени линии, чака позициите на Радев
Радостин Василев: Възприемаме партия на Румен Радев като възможен съюзник
Вигенин: Когато беше най-тъмно, президентството остана да свети като фар
Хороскоп за седмицата – какво ви очаква според зодията
Слави първи приветства Радев: Добре дошъл на политическия терен


преди 11 години то той май друго освен енергетика не разбира...*** поне бая я разбира е видно от автобиографията му. А ти кой си? С какво се занимаваш и какво ти е образованието, че да го коментираш в неговата област? Какви са ти постиженията? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А понеже си ***(и тия 6мата дето са ти цъкнали плюс са барабар с теб)-Румен Овчаров е роден на 5 юли 1952 г. в Бургас. В периода 19791984 завършва висше образование в Московския институт по енергетика, специалност Атомни електроцентрали и установки като инженер-физик. Работи в АЕЦ Козлодуй. От 1984 до 1986 е секретар на организацията на БКП в Енергопроект и завеждащ отдел в районния комитет на БКП в Благоевски район на София. През 19861990 е заместник главен директор на Енергопроект. През 19901995 работи в Комитета по използване на атомна енергия за мирни цели, като главен експерт по ядрена безопасност и началник управление в Ядрени инсталации. През 19951996 е заместник председател на Комитета по енергетика.От 1996 до 1997 г. е министър на енергетиката и енергийните ресурси в правителството на Жан Виденов. През 1997 г. е ръководител на проект в Националната електрическа компания. Специализира в САЩ, Канада, Франция и Финландия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години аз ли съм откраднал, ***:) Ами да ти кажа-пряко и косвено доста пари са. Никога не съм се замислял колко са точно, но са стотици хиляди:) Само апартаментите, които съм продал на чужденци са за сигурно над милион:) Отделно в комасацията ако знаеш колко пустееща земя заради мен е престанала да е пустееща...сигурно един медал трябва да ми дадеш:) Те така утре да умра пак ще съм направил повече от теб:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години А ти бе комсомолче колко лева си вкарал в икономиката на България (без преди това да сте ги откраднали от хората)? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ти ли си националната гордост, ***? Какво си направил ти, че да ме коментираш? Два лева вкарал ли си в икономиката? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Проблемът на енергетиката е (Другарю ОВЧАР-ОФФ);160 дупетата пряко или косвено свързани с ВЕИ-тата и други схеми в енергетиката!160 плужека работещи срещу народа си само и единствено за собствената си изгода!Това е проблемата другарюююю!!!!А това че ВИЙ сте сляп за проблемата ни говори, че аджеба дали и ВИЙЙ не сте част от проблемата!?Не сте доказали с нищо досега , че не сте! Народа и аз като част от него Ви не ВЕРВАМЕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години абсолютно си прав отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Овчаров е национален предател, като вас тримката (ти, Мави и СС-23).Защо Овчаров трябва въобще да бъде наричан експерт. Какви са цензът, качествата, постиженията и образованието му.Единственото, което има са дълбоките и силни връзки, които има с агентурата на Русия и нейната признателност за блестящия слугинаж и милиардите, които така охотно отстъпи на Газпром относно един стар газов договор,Забрави ли и че именно той подписа договорите с AES.Егаси и експерта... всъщност е пример за национален предател и социалистически крадец. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Аз преди не го и слушах даже. Но веднъж каза нещо, беше при Кулезич и ме озадачи с правотата си. Оттогава се заслушвам с думите му! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години http://***.whatdoesitmean.com/index1759.htm""""""Furious Putin Orders Project Double Eagle To Destroy US, EU Economies"""""И тази статия е написана интересно... отговор Сигнализирай за неуместен коментар