Животозастрахователните компании приключват октомври с 5% ръст на премийните приходи до 368,4 млн. лв. от началото на годината в сравнение с 4-процентовото покачване на годишна база към края на третото тримесечие на миналата година, става ясно от анализ на Investor.bg на данните за застрахователния сектор на Комисията за финансов надзор (КФН).
Данните показват, че през октомври премийните приходи на 13-те животозастрахователи са в размер на 30 млн. лв., тъй като към края на септември общият им размер беше 339 млн. лв.
В сегмента на животозастраховането през първите десет месеца на годината най-висок е приходът от застраховките „Живот“ и рента. Въпреки това той намалява с 2,17% на годишна база до 233,5 млн. лв. Застраховките „Живот“, свързани с инвестиционен фонд, носят 54 млн. лв., което е с 12,5 млн. повече спрямо десетте месеца на 2016 г. Относителният ръст при тях остава най-висок - от 30% на годишна база.
Здравните застраховки, които се предлагат от животозастрахователните дружества, носят с 29,33% повече приходи спрямо края на октомври 2016 г. до 39,3 млн. лв. Приходите от продуктите „Женитбена и детска застраховка“ спадат с 15,2% на годишна база до 7,6 млн. лв.
През октомври „Алианц България Живот“ изпреварва „Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп“ по пазарен дял с 21,8%. На трето място е ЗК "Уника Живот" АД с дял от 17,4%.
Най-осезаемо се повишават премийните приходи на ЗК "Уника Живот" АД – с 26,2% на годишна база, като към края на октомври 2017 г, те са в размер на 64,1 млн. лв.
Най-голям пък е годишният спад при "ЖЗИ" АД, които се стопяват с над 36% до 742,6 хил. лв.
Таблици: Изчисления на Investor.bg на база статистиката на КФН


Вижте кои са най-устойчивите на ръжда коли на старо
Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Бърнаут или липса на витамини?
Големият проблем на 2025 година е увеличеният капитал на Българската банка за развитие
Тимчо Муцунски: ЕС има желание да помогне за развитието на диалог, насочен към намиране на решение с България
Интер разгроми Комо в мач от 14-ия кръг на Серия А
Правителството в Скопие опитва да изиграе Европа за българите в РСМ