След като положи положи клетва за четвърти мандат като кмет на София, Йорданка Фандъкова заедно с главния архитект на столицата Здравко Здравков, ще направят предложения за борба с презастрояването в града. Това обяви новият стар градоначалник на столицата Йорданка Фандъкова в ефира на БНТ.
Тя увери, че предложения за промени в Закона за устройство на територията, Закона за устройство и застрояване на Столична община и в някои наредби ще бъдат внесени още днес в Министерството на регионалното развитие и благоустройство.
От Столична община ще настояват да се увеличат отстоянията при строеж на нови сгради в реализираните жилищни комплекси, като целта на мярката е да защити междублоковите пространства.
Предстои да започне и работа по промяна на общия устройствен план на града, каза още Фандъкова.
Относно бюджета за догодина кметът заяви, че очаква подкрепа от партиите вдясно.
„Оставам с протегната ръка за работа по конкретни проекти. В същото време ясно заявих, че няма да допусна безпринципни договорки и постигане на лесна подкрепа за решенията. Няма да допусна да ми бъдат извивани ръцете. Няма да допусна да властват популистки идеи или някакви тесни партийни сметки и да превръщаме града в залог“, каза Йорданка Фандъкова.
Тя уточни още, че е започнала работа по промяната в структурата на управление на Столична община. Предвижда се разделяне на сектор "Транспортна инфраструктура" и "Транспорт" в два сектора. Ще бъде създаден нов сектор - "Дигитализация и инвестиции". Фандъкова е провела срещи с представители на всички политически сили в състава на новия общински съвет. „Важно е партиите да се отворят към граждански квоти, към гражданите и по този начин да обновяваме идеите си“, каза още столичният кмет.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
преди 6 години Значи откак герб управлява презастрояването е жестоко. Не, че и при Станишев не беше същото, но не и като сега все пак. В София знаем откога управлява герб. Късно е. За 100 години напред си осрахте пейзажа. То и в другите големи градове е така. Как ще се борите? Ще събаряте новото ли? Оттук нататък за борбата с презастрояването за 80-100 години напред може да се преборят само два фактора - СИЛНО ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ и/или ДЕМОГРАФСКАТА КАТАСТРОФА. За съжаление 100 години напред е хоризонта на безчинството, което обединената ялова, крадлива, продажна българска десница сама си спретна за да ***. Сега има едни млади хора дето се пишат десница - за тях определението - ялова, крадлива и продажна още не е в сила. Имат някакъв шанс. При това тук не бива въобще да се играе леви-десни, а просто умни, кадърни и честни срещу крадлива мафия. Постройте една Млада София в района на Кремиковци, ама започнете с пътища, паркинги, в т.ч. подземни, надземни и многоетажни, метро, булеварди, инфраструктура и квото остане дайте да се строи, а не наобратно. Сега герб строите, а каквото остане е уличка. То за градинки и паркинги няма да говорим. Народа превърнахте в стадо. Стадото е за доене, какви тук градинки, площадки, въздух, зеленина и човешка среда. Няма такова нещо. Стадото нагъсто - да се обезличи и да забрави, че е от човеци, а да стане само сбирщайн потребители и данъкоплатци. Успяхте. Безчинствата ви не срещаха никаква съпротива доскоро. Виж Мая малко обърка нещта, ама за сега малко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Фандъкова, я обясни ДОКОГА, гражданите ще бъдат товарени в цените на жилищата, с надценки, заради подкупите към кметове и администрация. Няма улици, бавите разрешителни, отделно чиновниците лапат огромни суми за два, три подписа. Докога България, ще плаща кражбите Ви и Вашия луксозен живот. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години София се превърна в гето. Казвам го със съжаление, тъй като обичах този град и самият аз имам апартамент във Витоша. Преди около месец се върнах за кратко в БГ и се хванах за главата колко нови строежи са нацвъкани без оглед за инфраструктура или социум. Ако патката, която активно презастрои София, сега ще почва да бори презастрояването, единственият изход е събарянето на вече изкензаното, с цел да се преперат парите на мафията. Такова нещо и в такива мащаби съм виждал само в Бразилия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ще бутате сгради ли, какво? Хахаха... Щели да почват от Погребите, Бояна и Драгалевци... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Как ? с Тиквата като по якичък ще местите блоковете или с някаква друга магия ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Защо битката започва, след като войната е свършила? Ще бутате сгради ли, какво? Няма как да белиш портокал на балкона и да не опръскаш прането отсреща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар