Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще плаща диагностиката и лечението на пациентите с Covid-19. Това става възможно, след като Министерство на здравеопазването предлага промени в Наредбата за основния пакет от здравни дейности, заплащани от здравния фонд. С тях ще се даде възможност Касата да заплаща диагностиката и лечението на пациенти с Covid-19.
Министерството на здравеопазването предлага в Наредбата да се предвиди възможност за диагностика на съмнителните и заболелите лица с Covid-19 и за тяхното болнично лечение в рамките на съответните клинични пътеки.
Причините са свързани с необходимостта от отразяване в пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, на възможностите за диагностика и лечение на пациентите, предвид настъпилите промени във връзка с появата и кодовото идентифициране на новото заболяване, посочва в мотивите си здравният министър.
В основният пакет дейности се добавя новото високоспециализирано изследване Полимеразна верижна реакция (PCR) в пакетите по Вирусология и Клинична микробиология в специализираната извънболнична медицинска помощ. PCR е тестът, който доказва със сигурност, че болните са заразени с коронавирус. Досега той се заплащаше с помощта на дарения.
Променят се клиничните пътеки за лечение на пациентите с коронавирус
Предлага се добавяне на новите кодове за Covid-19 на СЗО към сега съществуващите клинични пътеки за лечение на бронхопневмонии, бронхиолити, вирусни и бактериални заболявания при деца и възрастни. Целта е да може да се отчитат хората с коронавирус и касата да плаща лечението им.
„Добавени са новите МКБ кодове, утвърдени от СЗО за заболяването Covid-19, в клиничните пътеки, по които в рамките на пакета от здравни дейности в болничната помощ пациентите имат възможност да бъдат хоспитализирани и лекувани".
Средствата за това са от бюджета на НЗОК.
С допълнението на наредбата ще се даде нормативна възможност НЗОК да заплаща на лечебните заведения – лаборатории по вирусология и по микробиология, за дейностите по диагностика на заболяването Covid-19 в извънболничната медицинска помощ. Ще се гарантира и възможност да бъдат хоспитализирани и лекувани пациентите по съответните клинични пътеки.
Предстои Надзорният съвет на НЗОК да определи размера на заплащане, както и Касата да сключи анекси към договорите си с лабораториите за извършване на PСR тестовете за Covid-19.
Промените са публикувани на сайта на Министерството на здравеопазването за обществено обсъждане от днес до 22 април.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?