IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ИПИ: Отново губим работни места, но не е като април

Удължаването на мерките до 31 януари ще доведе до нов ръст на входящия поток към бюрата по труда, пише Петър Ганев от Института за пазарна икономика

09:00 | 19.12.20 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Димитър Кьосемарлиев Investor Media Group</em></p>

Снимка: Димитър Кьосемарлиев Investor Media Group

Пандемията беляза икономическите процеси през 2020 г. и остави сериозен отпечатък върху пазара на труда. Първият локдаун – разглеждаме периода на извънредното положение от 13 март до 13 май 2020 г., доведе до ръст в броя на безработните лица от около 100 хил. души, като официално регистрираните безработни в страната достигнаха 300 хил. души. Първите седмици на април бяха особено тежки – пред бюрата по трудасе извиха опашки, а пикът беше на 6 април, когато над 9 хил. души се регистрираха в бюрата само за ден, пише в анализа на икономиста Петър Ганев от Института за пазарна икономика.

След края на извънредното положение последва период на постепенно възстановяване. От средата на май до края на ноември изходящият поток от бюрата по труда устойчиво надделява над входящия. Броят на регистрираните безработни постепенно спада до под 220 хил. души в края на ноември. Трябва да се отбележи обаче, че този спад при безработните лица не означава автоматично, че пазарът на труда се е възстановил. Напротив – голяма част от изходящия поток от бюрата по труда се дължи не на постъпилите на работа, а на отпадналите от регистрация.

Докато в началото на летния сезон по-сериозна част от изходящия поток от бюрата по труда се дължи на постъпилите на работа, то през последните месеци се наблюдава ръст на отпадналите от регистрация. През ноември например, над половината от изходящия поток се дължи на отпадналите от регистрация, а не на постъпилите на работа. Това означава, че макар броят на официално безработните да спада, солидна част от загубените работни места не са възстановени и съответно броят на загубилите трудов доход през годината е повече от ръста на безработните.

Какъв дял от отпадналите по други причини успяват след това все пак да започнат нова работа, както и колко време остават безработни без да са регистрирани в Агенцията по заетостта обаче не може да се оцени с наличните данни към момента. В средносрочен план такъв анализ ще бъде възможен след публикуване на данни за заетите и наетите лица в следващите месеци.

Тенденцията на спад в безработицата се обръща с влизането в сила на втория (частичен) локдаун през декември. За първите две седмици на декември броят на безработните нараства с около 8 хил. души. Въпреки това ударът на втория локдаун върху работните места е чувствително по-лек спрямо случилото се през пролетта. Данните показват, че към средата на декември входящият поток към бюрата се успокоява и постепенно се връща на нивата отпреди влизането в сила на новите мерки.

Макар това да отговаря на очакванията за по-лек негативен ефект на втория локдаун, удължаването на мерките до 31 януари 2021 г. е важен момент. Решенията за освобождаване на работници в началото на декември са правени на база очакването за освобождаване на много от мерките на 21 декември 2020 г. Удължаването на мерките до 31 януари 2021 г. ще доведе до преразглеждане на някои решения и нов ръст във входящия поток към бюрата по труда. Най-вероятно ще се регистрира ръст в безработицата през декември 2020 г. и януари 2021 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:48 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 3 rate down comment 0
Solar Power
преди 3 години
Не я схващам тази цел ?! Хората ако нямат пари , няма да купуват, бизнеса не печели, не внася данъци, няма печалба за държавата, тя не може да плаща заплати и пенсий. Конспиративната ти теория куца отвсякъде :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 2
ing5rov
преди 3 години
е нали туй е една от целите на ковидтеатрото бе ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още