През третото тримесечие на годината, съвпадащо с летните месеци, се запазва тенденцията разходите на домакинствата в България да растат по-бързо от доходите им. Същият тренд беше отчетен и през пролетта на тази година.
През третото тримесечие доходите на домакинствата в страната растат с 10,5% докато разходите - с 15,2%, сочат данните на Националния статистически институт (НСИ). Статистиката показва, че през периода юли-септември средният доход на едно лице в домакинство достига 1938 лева, а разходите се повишават до 1808 лева.
Основната част от разходите са за храна и безалкохолни напитки (29,8%), за жилище (17,4%), за данъци и социални осигуровки (12,9%) и транспорт и съобщения (10,9%).
Спрямо година по-рано делът на разходите за храна и безалкохолни напитки намалява с 0,3 процентни пункта, а на разходите за жилище - с 0,4 процентни пункта. Повишават се обаче разходите за здравеопазване - с 0,3 пр. пункта, и тези, свързани със свободно време, културен отдих и образование - с 0,8 пункта.
Като абсолютни стойности през юли-септември на годишна база средно на лице от домакинство най-бързо са нараснали разходите за здравеопазване - от 89 на 106 лв. (с 19,9%). По-значително са се вдигнали и разходите за облекло и обувки - от 52 на 62 лв. (с 18,8%). Разходите за храна и безалкохолни напитки нарастват от 472 на 539 лв. (с 14,2%), а тези за алкохол и цигари - от 64 на 74 лв. (с 16,2%).
Структура на общия разход на домакинство през третото тримесечие на 2020 и 2021 г.
Прави впечатление, че през летните месеци домакинствата са отделили по-висок бюджет за свободно време, културен отдих и образование. Тези разходи се повишават от 92 на 121 лв. (с 30,4%).
Що се отнася до приходите на домакинствата, обичайно с най-висок дял е доходът от работна заплата (58%), следван от доходите от пенсии (28,7%) и от самостоятелна заетост (5,4%). За година делът на дохода от работна заплата нараства с 3 пр. пункта, от самостоятелна заетост намалява с 1,1 пр. пункта, а на доходите от пенсии - с 0,9 пр. пункта.
През третото тримесечие относителният дял на паричния доход на домакинствата в общия доход е 99,1%, а делът на дохода от натура – 0,9%.
От данните на НСИ за потреблението се вижда, че на годишна база се повишава консумацията на плодове, месо, месни произведения, картофи. Намалява потреблението на хляб и тестени изделия.


Какво време ни очаква във вторник?
Баща скочи срещу обвиненията на бившата си жена, разпространени на пресконференция от "Възраждане"
За лятото: Обучават 1500 варненчета срещу водния травматизъм
Шефът на АПИ обеща: До края на месеца ще бъде възложено пълно обследване на Аспаруховия мост
Сезонен ремонт: как да подготвите дома си за зимата с Mr.Bricolage?
Електромобилите са едва 5% от пазара у нас при рекордни продажби на нови коли
ДКЦ „Черни връх“ организира безплатни очни прегледи по повод втория си рожден ден
Икономическият растеж на Китай отслабва въпреки постигнатата цел от 5%
Защо китайските автомобили са голяма работа във Великобритания?
Струл: Няма доказателства за спиране на убийствата в Иран, част 1
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
След 30 години: Гърция отваря пътя Рудозем - Ксанти
Приказката за Аладин се завръща на 9 март в Зала 1 на НДК
Крум Зарков: Добра новина ще е, ако президентът обяви политически проект
Кейт Мидълтън разказва какво означава за нея да е жива на 44 години ВИДЕО
Алберт Краус и Анди Зауер ще са начело на специален SENSHI лагер