Европейската централна банка (ЕЦБ) понижи основния лихвен процент с 0,25 пр. п. до рекордно ниските 0,5%, предаде Bloomberg.
Институцията запази нулевата лихва по депозитите, но понижи лихвата по овърнайт кредитите, които банките могат да заемат от нея, до 1%.
Решението на централната банка беше очаквано от анализаторите и инвеститорите, тъй като в последните месеци перспективите пред икономиката значително се влошиха, безработицата продължава да расте, а инфлацията е значително под възприетата от ЕЦБ цел от 2%.
Някои анализатори обаче смятат, че ЕЦБ няма да се ограничи само с понижението на основния лихвен процент. Очакванията са, че централната банка на еврозоната ще прибегне и до други, неконвенционални методи за стимулиране на икономиката, особено след като снощи Федералният резерв даде заявка, че има готовност за засили или отслаби темповете на покупки на облигации в зависимост от икономическата ситуация.
Икономисти прогнозират, че ЕЦБ ще обсъди различни варианти, включително отпускането на дългосрочни кредити и изкупуване на корпоративни облигации. Миналия месец Управителният съвет на банката назначи технически комисии, които трябва да проучат как да се стимулира кредитирането за малкия и средния бизнес, който е гръбнакът на европейската икономика.
Ако се приеме подобен план, той вероятно ще включва и други институции, включително Европейската инвестиционна банка и Европейската комисия.


Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"


преди 13 години Не си ли се замислил, че щом живота не ме е накарал да мисля така... сигурно пак не си прав :)))))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Много си самоуверен, че знаеш абсолютно всичко, но такива като тебе грешат най-често. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Така че излиза че монетарната политика на ФЕД е напълно правилна и съобразена със състоянието на икономиката в момента, а тази на ЕЦБ прекалено колеблива и отнесена от реалността. Най-вероятно ЕЦБ ще пристъпи към ново значително разхлабване на монетарната си политика още тази есен, за да се избегнат голямо падане на БВП в Италия, Испания или Франция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Въобще не съм съгласен за твърдението с ликвидността на фирмите, много си се заблудил някъде. Щом бизнесът е толкова ликвиден защо у нас фалираха около 300 хил. фирми, в Германия фалира най-големият производител на слънчеви панели, концерни като Пежо, Ситроен и Фиат искат държавна помощ и защита от кредиторите? Проблемът е в балонизация на някои активи (имоти) и вземането на прекалено големи кредити основно за покупка на тези активи от хора без елементарна финансова култура и направо смешни доходи, спрямо взетите кредити. Ти предлагах нещо 100% безумно да се увеличат доходите и да се монетаризират дълговете директно, е това няма стане и на куково лято. Г*з глава затрива както е казал народа и сега взелите кредити ще трябва да търпят дълго вливане на ликвидност и постепенно стапяне на доходите им, докато те не достигнат реалната им производителност. Талантливите и можещите ще си получат увеличението на заплатите, а на всички останали заплатите ще се намалят на сила толкова просто е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Ще се случат много неща, но не и това за което намекваш! Ще бъдат директни случки и вторични случки... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Супер пример, макар и да не съм запознат с ферментацията. Всеки път все повече се убеждавам, че основни принципи и механизми от природата, могат да бъдат много полезни и за финансовия свят :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години "Съществува негласна връзка между цената на дългосрочните ДЦК на една държава и цената на по-дългосрочните кредити, обикновено с цел инвестиция" - е кое му е негласното на това правило или връзка както и го наричаш???!!!Нивото (цената) на лихвата (парите), са пряко свързани с рейтинга. Няма как фирма да има по-висок рейтинг от държавата в която се намира. Кое му е негласното на това???!!! Драги ако си го слушал каза много ясно, че има банка, която е емитирала облигация в две различни държава и раликата по финансирането е била 200 базисни пункта. Сещаш ли се коя е банката и защо е така? Никакви негласни неща няма. Има само ясни факти ,които социалистите по света не искат да приемат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Признавам си, че наистина ми е много интересно какво ще се случи. Един приятел биолог, когато ми обясняваше какво е ферментацията ми каза, че дрождите отделяли алкохол за за се пазят от останалите бактерии. Но най-страшното било, че накрая алкохолът убивал и самите тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години ... и накрая всички "в киреча"... остават на печалба само "манипулаторите/издателите"! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години То това е целта - да се помпят едните за да се мачкат другите...! Като САЩ за останалия свят ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар