IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Ангела Меркел може да се окаже неочакваният спасител на Гърция

Заплахата от сближаване на Гърция с Русия се оказва по-сериозна от икономическите последствия при Grexit

12:22 | 27.05.15 г. 49
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Eurasia Group продължава с коментара си:Ако Гърция излезе от еврозоната, не трябва да се допуска тя да се превърне в провалена държава, което ще доведе до граждански безредици и ще позволи засилване на руското влияние. От друга страна, усилията да се улесни евентуален изход чрез ратифициране на връщането й към националната валута (и дори оставяне на възможността за повторно присъединяване към еврозоната по нови валутни курсове) ще доведе до отслабване на юридическия и институционален ред, който лежи в основата на наблюдението, координацията и спасителните механизми на еврозоната. Това ще окуражи и евроскептиците в ключовите страни. ЕС и най-вече Германия ще трябва да ходят по много тънко въже, за да спасят Гърция от самата себе си и в същото време да спасят еврозоната от Гърция“.

През март министърът на отбраната Панос Каменос (член на малкия коалиционен партньор „Независими гърци“) заплаши да „наводни“ Европа с мигранти, ако не се постигне споразумение по спасителния заем. Той добави, че „по-лошото за Берлин е, ако в тази вълна от милиони икономически мигранти има и джихадисти от ИДИЛ“.

Въпреки грозната заплаха на Каменос в нея има и зрънце истина – ако Гърция отново се изправи пред тежка рецесия, болезнена смяна на валута и бум на социални и политически вълнения, тя може да се окаже неспоспобна или нежелаеща да контролира растящия поток от мигранти, които пристигат в Европа през южната ѝ граница.

Според хуманитарната новинарска агенция IRIN 27 000 бежанци и търсещи убежище са пристигнали в Гърция само за първите четири месеца от 2015 г. Това е пет пъти повече от същия период през миналата година. Половината от тази бройка са пристигнали в станата през април, основно през множеството острови на страната. По-голямата част несъмнено търсят безопасност и по-добър живот, но коментарът на Каменос за ИДИЛ не е останал незабелязан в Берлин.

Подобни проблеми са предизвиквали малки кризи в Европа и преди – през 2011 г. по време на кризата с еврото Италия издаде хиляди паневропейски шенгенски визи на мигранти, карайки Франция да заплаши да спре системата. Ако има значителен срив на гръцкия социален и политически ред, ситуацията може да се окаже още по-лоша.

Цената за подкрепа на Гърция кара много германци (и европейците като цяло) да се притесняват. Но това може да се окаже цена, която си струва, ако Гърция представлява действителен риск за сигурността на Берлин – дори ако икономиката на Германия вече не се повлиява от случващото се в Атина.

Германия събра около 1 трлн. евро от данъчни приходи през миналата година. Ерик Дор от IESEG School of Management изчислява, че общата експозиция на федералната република към Гърция може да достигне малко над 70 млрд. евро от двата спасителни заема и други скрити заеми. Което всъщност е 7% от годишните приходи или по-малко от 2% от брутния вътрешен продукт на Германия.

Ако се разпредели целият принос на Германия по петте години от предоставянето на спасителния заем, то той е по-малко от половин процент от производството на страната за целия период. Ако обаче някоя от опасностите по сигурността наистина се сбъдне, на страната може и да ѝ се прииска да беше платила повече. 

Вижте кадри с бежанците в Гърция в галерията на Investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

16
rate up comment 6 rate down comment 3
Ironhorse
преди 8 години
Икономиката си е икономика, но армията си е армия.Турция сега се чувства комфортно, защото няма силен съсед и/или негово протеже.Като си помислиш за териториалните спорове за хилядите острови в Егейско море между Гърция и Турция, които продължават и в момента, не мисля че Турция ще е щастлива
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 11 rate down comment 8
SS-23
преди 8 години
За пореден път се доказва неписаното правило, че като "даваш" с цел да печелиш, трябва толкова да даваш, колкото реално можеш да вземеш след това. Ако си дал в пъти повече от реалното за взимане, не длъжника е заплашен, а този, който е давал!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 20 rate down comment 10
Ironhorse
преди 8 години
Идеята е да не се наказва цяла нация, заради глупостите на временно управляващите я.Ние в ЕС сме едно голямо семейство и се държим, като точно такова, но винаги ще си бъдем семейство.Детето Гърция нещо се опъва, но както знаем, не е възпитателно да се удрят шамари, а следва да има наложени мерки с възпитателна цел.Щом детето се сърди и цупи, то и родителя няма да изпълнява прищевки.ЕС е проект, който практически очовечава.Ние, от Централна, Източна и Южна Европа се поддаваме на очовечаване и с мъка, зор и от двете страни, ще влезем в пария път.Да му мислят азиатските европейци - там очовечаването удря на камък още от времето на цар Петър I та до ден днешен и с никакви изгледи за промяна в близките 100 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 7 rate down comment 11
SS-23
преди 8 години
Дори хипотетично да си представим, че гърците залитнат към Москва, то тогава ще загубят всички пари по еврофондовете и ще се изправят срещу една още по-враждебна Турция, която ще се почуства оградена от Русия.---Не мисля така! Между Русия и Турция има сближаване ... икономическо! така, че едно сближаване на русия с Гърция (което аз предричам), както и сближаването на Русия с Турция, ще бъде един южен клин в ЕС... което и трите страни май желаят!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 7 rate down comment 4
supertrader
преди 8 години
В общи линии си прав, но Гърция така или иначе ще я изгонят от ЕЗ за назидание но ще я оставят в ЕС.Сближаването с Русия пък е глупост, Русия чака само да вземе..те нищо не могат да им дават а вече заеми които няма да могат да върнат за гърците при всички положения няма да има. Ципрас могат да си го преизберат дори , могат и на авторитарно управление да минат по руски модел и подобие - това могат да го вземат от Русия, защото е безплатно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 4
supertrader
преди 8 години
В общи линии си прав, но Гърция така или иначе ще я изгонят от ЕЗ за назидание но ще я оставят в ЕС.Сближаването с Русия пък е глупост, Русия чака само да вземе..те нищо не могат да им дават а вече заеми които няма да могат да върнат за гърците при всички положения няма да има. Ципрас могат да си го преизберат дори , могат и на авторитарно управление да минат по руски модел и подобие - това могат да го вземат от Русия, защото е безплатно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 24 rate down comment 9
Стефчо
преди 8 години
Неизбежно Меркел мисли повече за геополитическия контекст, отколкото Шойбле. Тя е под пряк натиск от администрацията на Обама, която е притеснена за риск от гръцко-руско сближаване.е, тука е заровено кучето. Германия е на къса верижка на САЩ, а Европа - на къса верижка на Германия. С една дума, тоя дето е вникнал в текста - какво ще стане с Гърция зависи от американците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 30 rate down comment 6
needtoknowmore
преди 8 години
Чудно ми е какви са тези пропаганди - тези статии целят хората без мисловна дейност или какво?Излизане от ЕЗ, не е равно на излизане от ЕС.Дори и да излязат от ЕС - какво Русия ще го раздава линейка с милиарди евра на месец ли? За какво е толкова важна Гърция на Русия - стратегически Турция е 100 пъти по-важна от колкото островите на гърците.Ами инвеститорите ще се радват ли Гърция сменя изключително силен донор със слаб.Икономически и стратегически точно нулева логика нямат гърците да и граят басма на Еевропа. Как си представяте Европа да им чукне ей така за спорта едно ембарго и целият стокообмен ще минава с Русия? Много як ще е стокообмена домати/краставици за газ/нефт и до там всякакви други стоки с добавена стойност ще трябва да се реекспортират - направо пълна трагедия. Без ЕС гърците са загубени с тези близо 2/3 държавен сектор, който е функция на кредитите от ЕС - Русия ще може ли да си позволи и 1/10 от това, което им дава ЕС- те Армати ли да правят или гръци да хранят?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 30 rate down comment 26
крас
преди 8 години
Византийците знаят цената си и ще получат всичко каквото поискат. ЦИПРАС НЕ Е ТИКВАТА БОРИСОВ, НИТО ПЪК ГЪРЦИТЕ СА БЪЛГАРИ. ЦЕНАТА НА НАШИТЕ ПОЛИТИЦИ Е СЪПОСТАВИМА С ТАЗИ НА МАГИСТРАЛНИТЕ РАБОТНИЧКИ, А ЧУЖДОПОКЛОННИЧЕСТВОТО СИ Е НАША РОДОВА ЧЕРТА. ПРОСТО НИЕ НЯМАМЕ ДЪРЖАВНИЦИ, НЯМАМЕ И ДЪРЖАВА. КАКВО ДА РОДИ ЕДИН НАРОД КОЙТО СЛЕД ПЕТВЕКОВНО РОБСТВО НА СУЛТАНА БЕЗ ДА ОСЪЗНАВА СЕ ПРЕВРНА В РОБ НА ЕДНА АНГЛОСАКСОНСКА ДИНАСТИЯ НА КОБУРГИТЕ. ОТ ИДЕИТЕ НА ЛЕВСКИ ЗА ЧИСТА И СВЯТА РЕПУБЛИКА И ПОМЕН НЕ Е ОСТАНАЛО!РЕПУБЛИКА НА ЛЕВСКИ Я ПОСТРОИХА В ТУРЦИЯ , А НИЕ СЕ ПРЕВЪРНАХМЕ ОТ КОЛОНИЯ НА СУЛТАНА В КОЛОНИЯ НА КОБУРГУРГСКАТА ДИНАСТИЯ. ПАК СМЕ РОБИ И ТАКИВА ЩЕ СИ ОСТАНЕМ. МЛАДИТЕ РАЗБРАХА ТАЗИ ИСТИНА И НАПУСНАХА ТЕРИТОРИЯТА НАРЕЧЕНА БЪЛГАРИЯ. МИСЛЯ, ЧЕ Е НЕВЪЗМОЖНО ДА СЕ ОСВОБОДИМ ОТ ПРЕДРАСЪДЪЦИТЕ И ЧУЖДОПОКЛОНИЧЕСТВОТО С КОИТО СМЕ ГЕНЕТИЧНО ОБРЕМЕНЕНИ.ПИША ТЕЗИ РЕДОВЕ С БОЛКА И С ДОБРЕ ОСЪЗНАТО ЧУСТВО ЗА ВИНА.СЪЖАЛЯВАМ АКО СЪМ ЗАСЕГНАЛ НЕЧИЕ НЕПОДПЛАТЕНО С НИЩО ДОСТОЙНСТВ
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 32 rate down comment 7
Ironhorse
преди 8 години
Ципурас го играе "Ва банк", защото много добре знае, че си отива от власт. Въпросът е с бой или с много бой от гърците.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още