IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Как Ангела Меркел може да се окаже неочакваният спасител на Гърция

Заплахата от сближаване на Гърция с Русия се оказва по-сериозна от икономическите последствия при Grexit

12:22 | 27.05.15 г. 49
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Eurasia Group продължава с коментара си:Ако Гърция излезе от еврозоната, не трябва да се допуска тя да се превърне в провалена държава, което ще доведе до граждански безредици и ще позволи засилване на руското влияние. От друга страна, усилията да се улесни евентуален изход чрез ратифициране на връщането й към националната валута (и дори оставяне на възможността за повторно присъединяване към еврозоната по нови валутни курсове) ще доведе до отслабване на юридическия и институционален ред, който лежи в основата на наблюдението, координацията и спасителните механизми на еврозоната. Това ще окуражи и евроскептиците в ключовите страни. ЕС и най-вече Германия ще трябва да ходят по много тънко въже, за да спасят Гърция от самата себе си и в същото време да спасят еврозоната от Гърция“.

През март министърът на отбраната Панос Каменос (член на малкия коалиционен партньор „Независими гърци“) заплаши да „наводни“ Европа с мигранти, ако не се постигне споразумение по спасителния заем. Той добави, че „по-лошото за Берлин е, ако в тази вълна от милиони икономически мигранти има и джихадисти от ИДИЛ“.

Въпреки грозната заплаха на Каменос в нея има и зрънце истина – ако Гърция отново се изправи пред тежка рецесия, болезнена смяна на валута и бум на социални и политически вълнения, тя може да се окаже неспоспобна или нежелаеща да контролира растящия поток от мигранти, които пристигат в Европа през южната ѝ граница.

Според хуманитарната новинарска агенция IRIN 27 000 бежанци и търсещи убежище са пристигнали в Гърция само за първите четири месеца от 2015 г. Това е пет пъти повече от същия период през миналата година. Половината от тази бройка са пристигнали в станата през април, основно през множеството острови на страната. По-голямата част несъмнено търсят безопасност и по-добър живот, но коментарът на Каменос за ИДИЛ не е останал незабелязан в Берлин.

Подобни проблеми са предизвиквали малки кризи в Европа и преди – през 2011 г. по време на кризата с еврото Италия издаде хиляди паневропейски шенгенски визи на мигранти, карайки Франция да заплаши да спре системата. Ако има значителен срив на гръцкия социален и политически ред, ситуацията може да се окаже още по-лоша.

Цената за подкрепа на Гърция кара много германци (и европейците като цяло) да се притесняват. Но това може да се окаже цена, която си струва, ако Гърция представлява действителен риск за сигурността на Берлин – дори ако икономиката на Германия вече не се повлиява от случващото се в Атина.

Германия събра около 1 трлн. евро от данъчни приходи през миналата година. Ерик Дор от IESEG School of Management изчислява, че общата експозиция на федералната република към Гърция може да достигне малко над 70 млрд. евро от двата спасителни заема и други скрити заеми. Което всъщност е 7% от годишните приходи или по-малко от 2% от брутния вътрешен продукт на Германия.

Ако се разпредели целият принос на Германия по петте години от предоставянето на спасителния заем, то той е по-малко от половин процент от производството на страната за целия период. Ако обаче някоя от опасностите по сигурността наистина се сбъдне, на страната може и да ѝ се прииска да беше платила повече. 

Вижте кадри с бежанците в Гърция в галерията на Investor.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:38 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

26
rate up comment 6 rate down comment 16
misanthrope
преди 8 години
A аз не. Повечето от форума сте като мизерни бедняци, отгледали през 90тте в черните си душици дива завист и омраза към гърците, които тогава живееха доста по-добре от нас, и сега се кефите на нещастието им - на ви, пада ви се, точно както се радвате, когато застрелят или арестуват някой богат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 3 rate down comment 4
vzhekoff
преди 8 години
Мисля, че всички от форума сме както никога единни по отношение на Гърция
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 0 rate down comment 1
vzhekoff
преди 8 години
Един път дфа се съглася с теб на 100%
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 6 rate down comment 1
SS-23
преди 8 години
що се нервиш сега!? :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 12 rate down comment 4
Императорът
преди 8 години
Крайно време е всички държави на света да се споразумеят и на всички световни карти да залепят цялото територия на гърция с бяла хартия и да приемат, че тя не съществува.Гиди просяци с просяци.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 10 rate down comment 11
SS-23
преди 8 години
Гърция изглежда до някъде като клиент на скъп ресторант, който яде, пие и не плаща. ---не ти е много точна метафората.клиента яде в ресторанта, като е започнал да яде, след като собственика му е дал яденето ... на кредит! И сега вика :"Плащай!" А клиента казва: "че аз нямам пари... ти що не ме пита предварително".собственика казва: "ше ти дам още кредит, аме вече ше ядеш само по коричка хляб и ше, бачкаш, бачкаш, бачкаш ... докато му ги върнеш"!клиента казва: "аз само хляб, няма да ям ... и няма да ти ям в ресторанта. В кварталната кръчмичка е по-евтино, по-добре хранят!"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 16 rate down comment 9
misanthrope
преди 8 години
Боже какви глупости. Тия анализатори си нямат и представа нито от Гърция нито от Русия. Били близки защото били православни и имали общ враг - османската империя. Ще умра от смях.Положителното е, че очевидно Путин върви към отказване от България в сферата си на влияние и се насочва към Гърция и Сърбия както и ЕС и НАТО вече виждат други като сателитите на Русия а не България. Това е само хубаво за нас. А за Гърция трябва да се намери решение, не защото може да се сближи в Русия, а защото е член на ЕС и НАТО и ЕЗ и трябва да се помогне. По-добре, отколкото ЕС да се наводни от мизерстващи гърци търсещи препитание
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 21 rate down comment 4
Стефчо
преди 8 години
ми да кажем щото хората четат онова, което искат да прочетат. След края на Студената война американците правят "бизнес" с помощта на 11 самолетоносача, ама има балами, които вярват в свободната игра на пазарните сили.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 4 rate down comment 6
IQ96
преди 8 години
до 10 Стефчо. Много си прав и не ми е ясно защо имаш минуси?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 11 rate down comment 9
SS-23
преди 8 години
Ние в ЕС сме едно голямо семейство и се държим, като точно такова, но винаги ще си бъдем семейство.---Не ставай смешен! за да съществува едно семейство, първо манталитета на мъжа и жената трябва да е еднакъв .... колкото и пари да има (или няма) в едно семейство, ако двамата гледат в различни посоки - НЯМА семейство!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още