IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Да живееш в свят с отрицателни лихвени проценти

Европейското приключение с отрицателни лихви тепърва започва. И далеч не е ясно как точно ще приключи

15:59 | 10.12.15 г. 52
Автор - снимка
Създател
<p>
	Централните банкери нямат лимит, ако решат да понижават още по-дълбоко отрицателните лихви. <em>Снимка: архив, Ройтерс</em></p>

Централните банкери нямат лимит, ако решат да понижават още по-дълбоко отрицателните лихви. Снимка: архив, Ройтерс

Няма ясна граница относно това колко ниско могат да слязат. Ако търговските банки започнат повсеместно да налагат отрицателни лихви върху дребните вложители, държането на пари в брой може да изглежда привлекателно. В края на краищата кешът има лихва от 0%, въпреки че притежаването му не е без разходи. Нужни са сейфове, охрана или охранителни системи за съхранението му, а не е добра идея, ако искаме да пазаруваме онлайн.

И все пак някои икономисти считат, че отрицателните лихви могат да бъдат мощен стимулиращ инструмент, ако централните банки успеят да го впрегнат напълно.

Икономистът от Университета в Мичиган Майълс Кимбъл проповядва евангелието на дълбоко отрицателните лихви на централните банки. Когато търсенето на пари е ниско, каквото е по време на дълбока рецесия, Кимбъл смята, че централните банки трябва да направят кредитирането толкова лесно, колкото е нужно, дори това да означава, че трябва да плаща на банките, за да го правят.

Кимбъл има нов поглед върху проблема с държането на кеш – да се превърнат банкнотите в по-малко ценни. Той предлага Федералният резерв на САЩ да въведе обменен курс между банкнотите и електронните пари. Ако щатската централна банка реши да въведе лихва от -1%, например, то би могло да се каже, че 100 долара, депозирани за една година, ще резултират като кредит по банкова сметка от 99 долара.

Фед задържа лихвите близки до нулата, на положителна територия, през последните седем години. Председателят й Джанет Йелън намекна, че централната банка е готова да вдигне лихвите по време на следващото си заседание другата седмица.

Интересът към подобни схеми не е изцяло академичен. При положение, че лихвите са все още близки до нулата в по-голямата част от развития свят години след началото на следкризисното възстановяване, централните банкери могат да се озоват пред следващата рецесия без много възможности за понижаването им.

„Погрешно е да се каже, че централните банки са изразходвали амунициите си“, смята Кимбъл. „Отрицателните лихви могат да бъдат на дневен ред преди следващата рецесия. Няма лимит за това колко дълбоко могат да отидат.“

От 4 януари 2016 г. пък Българска народна банка ще налага -0,3% върху свръхрезервите на търговските банки у нас, пренасяйки пасивно политиката на ЕЦБ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:05 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

19
rate up comment 4 rate down comment 6
Атанасио
преди 8 години
Силвио Гезел още 1918год. е писал до немски вестник,че ако се запази финан.система до 25год. ще стане война и става - http://star05.net/infusions/booklib/book.php?book_id=199Историята и науката доказа ,че лихвата е зло ,и не съм съгласен с някои изречения в книгиТЕ - http://star05.net/infusions/booklib/book.php?book_id=200
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 42 rate down comment 2
SS-23
преди 8 години
Да живееш в свят с отрицателни лихвени проценти====Жалка проява на безсилие на лихварите, да накарат хората да харчат безразсъдно за нещо, което очевадно не им е нужно ! * Толкова ли не може да проумеете, че ако ям по половин хляб на ден, няма логика да купувам цял хляб... другата половинка ще я купя утре! * Толкова ли не може да проумеете, че ако нямам практическа нужда от интернет в телефона, каквито и оферти да ми дават, няма да си взема Айфон...просто нямам нужда от негои т.н.., и т.н...Край на кредитната илюзия... играта свърши!Като няма да давате лихви, дайте си ни парите в дюшека..да видим дали ги имате, щото пиксели на никой не му трябват!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 6 rate down comment 7
Атанасио
преди 8 години
Темата е много голяма за да се разглежда на парче и Елън Браун,Президент на Публичния Банков Институт(САЩ) добре обяснява - http://***.courtfool.info/bg_A_tale_of_two_monetary_systems.htm''Силите на финансовия капитализъм имаха още една грандиозна цел, да създадат истинска световна система за финансов контрол, държана в частни ръце, способна да доминира политическата система на всяка страна и икономиката на света като цяло. Според замисъла им, системата трябвало да се контролира във феодален стил от всички централни банки, действащи под общо ръководство, чрез тайни споразумения, договаряни на редовни частни срещи и конференции...''Повече тук - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1552051295073099
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 13 rate down comment 9
Атанасио
преди 8 години
Отделно ако има отрицателни лихви по влоговете гората ще си изтеглят парите а кеша е само 10% тоест за останалите ще трябва да се напечатат финикийски знаци Във България има около 11млрд.лв. кеш а влоговете са над 50млрд. тоест от къде ще дойдат останалите 40млрд. ако хората поискат да си държат парите в къщи ????На научната конференция на МВФ през ноември 2013год. екс фин.м-р на САЩ Лари Съмърс с подкрепата на нобелиста Пол Кругман предложиха отрицателни лихви но за това трябва да се забрани кеша по аналогия с Указа 6102 на Франклин Рузвелт от 5 април 1933 година, съгласно който на американците им беше предложено да се откажат от натрупаното злато до 1 май 1933 година чрез обмяна на хартиените пари.Това е НОВОТО РОБСТВО и се чудят как да ни го пробутат,излъжат за да го приемем
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 9 rate down comment 9
Атанасио
преди 8 години
Силвио Гезел предлага отрицателни лихви 1918год. и отделно пише до голям немски вестник ,че ако се запази финан.система ще стане война до 25год. и става 2-рата световна През 1932год. в Австрия е проведен експеримент с отрицателни лихви и анализа е много добър - http://***.researchgate.net/profile/Ivan_Todorov/publication/235982190_The_Depreciating_Money_Theory_by_Silvio_Gesell_Applicability_Under_Contemporary_Conditions/links/0deec517ad1c87ad84000000.pdfно това е временно защото потреблението не може да расте непрекъснато и затова на стената на проф.д-р Боян Дуранкев съм обяснил всичко - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1678735562404671
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 11 rate down comment 0
Mesoiadess
преди 8 години
там е работата че не се обръщат всички % - нито на кредитите , нито се въвежда трудова дейност с отрицателна доходност
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 25 rate down comment 3
studioaa
преди 8 години
По принцип държането на ценни метали в трезори не е безплатно. Но за сметка на това, хората просто ще приберат цветните метали в собствени трезори и тогава няма как да се наложи налог върху тях. Разбира се възможно е да изникнат нови средства за спестяване подобни на биткойн. Абсурдно е да мислиш, че можеш да решиш подобен проблем с данъци и такси, защото винаги ще се намери начин за заобикаляне закона. Отрицателната лихва ще унищожи валутата без значение кой фактор ще причини самия и крах.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 14 rate down comment 2
abdul
преди 8 години
Ефекта от дългогодишните QE е налице в младите икономистчета. При тях вече почти всичко е отрицателно и по-важното - очевидно няма проблем в това.Препоръчвам им да почетат малко литература от времената преди отрицателните лихви, че и преди това. Има някои фундаментални принципи и понятия, без които ще им е доста трудно в идните времена..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 19 rate down comment 3
Атанасио
преди 8 години
На научната конференция на МВФ през ноември 2013год. екс фин.м-р на САЩ Лари Съмърс с подкрепата на нобелиста Пол Кругман предложиха отрицателни лихви но за това трябва да се забрани кеша по аналогия с Указа 6102 на Франклин Рузвелт от 5 април 1933 година, съгласно който на американците им беше предложено да се откажат от натрупаното злато до 1 май 1933 година чрез обмяна на хартиените пари.Това е НОВОТО РОБСТВО
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 24 rate down comment 2
abdul
преди 8 години
"всички ще се насочат към"Може да отидеш да се пробваш да си изтеглиш парите :-).А да не говорим ако "всички" се юрнат... Тогава ще видиш какво значи "capital controls" и малко след това "collapse".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още