Природният газ е основен източник в националното производство на енергия в Нидерландия – 76%, а петролът – в Дания, където делът на суровината достига 41% от националното производство на енергия.
Енергийният микс на България
Българската икономика остава зависима основно от твърдите изкопаеми горива, които са почти една трета в енергийния микс за 2018 г., и петрола, който е с дял от почти 25%. Делът на ядрената енергия е 22%, на природния газ е малко под 14%, а на възобновяемата енергия – малко над 13%, като в нея влизат основно ВЕЦ и вятърни централи.
Енергиен
Графика: Евростат
Страната ни остава държавата в ЕС с най-ниски цени на електричеството за домакинствата. След България е Унгария, следвана от Литва, Малта, Хърватия и Полша.
Най-скъпо е електричеството за домакинствата в Германия, Дания, Белгия, Ирландия, Испания и Италия.
Цени
Графика: Евростат


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 6 години да, щото си функционално неграмотен! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Разбирате ли защо повтарям, че зъбейки се на Газпром, Европа си рита здравната книжка? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години ей тия я Швеция и нищо не ти се губи нема такива с над 90% ВЕЦове нема таков филм .... те имат производство некво, а то с некви си зелении не въри ....https://sweden.se/nature/energy-use-in-sweden/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години таз кви глупости е преписала алал им вера .... :)) какви независимости какви 6лв. и жълти таксита кат затворихте АЕЦа ве кaиши ?! ... Останалото са Сашовски централи, Френски софийски води и кво ли не, разпродадохте всичко после "най-независимите" сме били ..... Тва ми прилича на остра форма на шизофрения с епилептични припадъци дет са поръчителите на тая платено измислена статия ..... :)) Има 4ти километър, Курило и секви такива заведения които мое ги посетите с тия ми ти независимости .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Губи ми се Швеция в групата с над 90% възобновяема енергия. Ако не ме лъже паметта те бяха даже на 95%. Почти цялото им производство на ел. енергия е от ВЕЦ. Дори изнасят пролетно време. Също така шведите са много добър партньор за съседите да обират пиковете в потреблинието. И положителни и отрицателни. Не е чудно като се има предвид, че мощностите на ВЕЦ се маневрират най-лесно и безопасно. Дори има проект да се свържат с енергийната система на Полша през Балтийско море с кабели. Не знам дали намриха финансиране поляците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години https://***.24chasa.bg/Media/2019/06/24/601e6bb1-8679-4f85-b233-0705e20021ac.pdf отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години независими и евтини ... ама НЕК имат 4млрд дълг ... иначе всичко е точно ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар