IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕК има план, с който рязко да намали зависимостта от вноса на руски горива

Темата за енергийната зависимост от Русия ще бъде дискутирана на среща на европейските лидери, но е малко вероятно да има решение

15:28 | 08.03.22 г. 24
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Andrey Rudakov, Bloomberg</em></p>

Снимка: Andrey Rudakov, Bloomberg

Още през тази година страните от ЕС могат да намалят зависимостта си от вноса на руски газ и петрол с 2/3, смята отговарящият за Зелената сделка комисар Франс Тимерманс, цитиран от Politico. По-късно днес (8 март) Европейската комисия (ЕК) ще представи план с няколко мерки, които да доведат до откъсването на общността от Русия.

През 2021 година ЕС е внесъл 40% от газа, който потребява, от Русия, сочат данните на Международната агенция за енергетика (МАЕ), публикувани преди дни. Тимерманс коментира, че намаляването на тази зависимост означава и защита на интересите на общността.

"Няма да е лесно, но е постижимо", коментира той пред Европейския парламент късно снощи.

Планът на ЕК се разработва отдавна, но е бил ревизиран след военната инвазия на Русия в Украйна. Пред репортери в Страсбург европейският комисар коментира, че той включва ускоряване на зелената трансформация - възобновяема енергия, биогорива и водород.

Тимерманс е категоричен, че на фона на нестабилността на пазарите, която вероятно ще продължава, е добро решение ЕС да разчита на собствени енергоизточници. Другите стъпки за намаляване на зависимостта са още подобряване на енергийната ефективност, общи запаси от природен газ и намиране на нови източници на газ, за което се водят разговори с редица износители, включително Египет и Катар, Австралия и САЩ.

Предложението ще доведе и до намаляване на цените за потребителите и ще помогне в усилията за намаляване на ефекта от климатичните промени, коментира още Тимерманс.

Мярката за ограничаване на вноса на руски енергийни продукти като част от санкциите срещу Русия заради инвазията в Украйна ще бъде дискутирана от лидерите на ЕС по време на неформална среща във Версай по-късно днес.

Българският премиер Кирил Петков вече анонсира, че в момента няма широко съгласие в общността за подобна мярка. Преди ден германският канцлер Олаф Шолц също коментира, че ЕС не е готов да спре да купува руски петрол и газ.

Тимерманс обаче не изключва нито един вариант при изготвянето на общата позиция по-късно днес. "Варварството, което (руският президент Владимир) Путин проявява сега в Украйна, трябва да бъде посрещнато с решителност, а също и с мерки, които го нараняват, дори и да наранят нас", категоричен е комисарят.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:14 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

4
rate up comment 7 rate down comment 2
Зайо Байо
преди 2 години
Тимерманс е може би най-нелепия комисар. В съседната статия става дума за цената на никела която се изстреля в космоса и която пак зависи от Русия (както и други метали) дето са необходими за Зелената сделка на Тимерманс. При тези цени Зелената му сделка и целия EV маркет са под въпрос.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 4
Setver
преди 2 години
Е аз какво казвам? Да се забрани вноса от Русия и всички ще купуваме бензин внесен от друга по-демократична държава, например от САЩ, ако ще и на тройна и четворна цена да е. И без това човек като пълни резервоара веднъж в месеца, няма да го усети толкова.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 6
дядя Вова
преди 2 години
Фамилията ти защо налива руски бензин бе **** ? Защо магазина ти се зарежда от коли, карани от руски горива?! Деееее'ееебили
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 7 rate down comment 5
Setver
преди 2 години
Ембарго веднага!!!Да се забрани вноса на нефт и газ от Русия, само това ще оправи положението ни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още