Най-малко 200 хил. работни места са застрашени в Москва заради изтеглянето или спирането на дейността на чуждестранни компании след руското нашествие в Украйна, заяви кметът на руската столица Сергей Собянин, цитиран от Франс прес и Ройтерс.
В съобщение в блога си Собянин посочва, че миналата седмица е приет план на стойност 3,6 милиарда рубли (около 38 милиона евро по настоящия курс) в помощ на московичаните, които има опасност да изгубят работата си.
"Програмата се отнася най-вече за служителите на чуждестранни компании, които временно са прекъснали дейностите си в Русия или са решили да напуснат страната. По наши изчисления, има опасност около 200 хил. души да изгубят работата си", изтъква кметът.
Кметството ще предложи "временна заетост" на служителите на чуждестранни компании, обявени в техническа безработица, което да им позволи да получават допълнителни доходи от работа в "управление на архивите или ремонт на оборудване" в общината. Предвидени са и субсидии в помощ на професионалната преквалификация.
По думите на кмета финансовите помощи за домакинствата се отпускат по силата на президентски указ. Предвидени са и мерки за улесняване на заемите на малките и средни предприятия (МСП).
Московското кметство съобщава, без да уточнява конкретна дата, че е построило три завода за медикаменти, за да се компенсира спирането на вноса на фармацевтични продукти, от които руснаците са силно зависими.


Фестивалът на уличните изкуства 6Fest с първо издание във Варна този уикенд
Анализ: От 877 км магистрали у нас, в добро състояние са едва 49%
Варна посреща турнир от инициативата „60 години Христо Стоичков“
Катастрофа по пътя Варна – Бургас, затруднено е движението край Обзор
Путин заяви, че Русия вече контролира изцяло Луганска област
На мушката на Ердоган са не само политическите му опоненти
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 2
Япония иска да продава аниме рекламни стоки за $13 млрд, част 1
Ц. Лазаров: Златото ще стигне $6000 до края на 2026 г., ако страхът се запази
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Медицинският Mercedes C 32 AMG отбелязва юбилей
Ferrari 550 с атмосферен V12 се завръща в нов вариант
Влогър изкупи 200 изоставени коли наведнъж
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
"Стига да няма недостиг на бира“: Руснаците борят бензиновата криза с мемета СНИМКИ
Президентът Йотова поздрави Тръмп и американския народ за празника
2,6 по Рихтер е усетено в Разград тази нощ
Алтернативата на пластмасата е безвредна за здравето