През 1985 година въглищните централи имаха дял от 38% в световното производство на електроенергия, газът - 14%, водните централи - 20% и ядрените централи - 15%, разказва Bloomberg. По данни на BP през 2020 година въглищата все още са "царят" на енергетиката с дял от 36%, а газът увеличава присъствието си в микса до 23%, намалявайки от дела на петрола.
Сега на сцената се появява нов играч - възобновяемите енергийни източници, които всъщност превземат от дела на ядрените мощности, става ясно още от данните.
energy
Източник: Bloomberg
През 2020 година зелените централи в световен мащаб произвеждат повече електроенергия от ядрените мощности, посочва още агенцията. През 2021 година зелените централи увеличиха с още 10% своето производство. Данните обаче показзват и ръст при ядрените централи - с 4%. Това повишение е най-рязкото от 2004 година насам и се дължи основно на новите мощности в Китай.
Какво се случва в Европа?
Предварителните данни на Евростат показват, че след отстъплението през 2020 година въглищата отново са основният източник на производството на електроенергия през миналата година. През пандемичната 2020 година зелените централи бяха лидер в производството на ток, но през миналата година заради неблагоприятните климатични условия намалява производството на вятърните централи (с -3%) и водните централи (-1,2%).
Високата цена на природния газ пък доведе и до ръст на цената на електроенергията, което направи въглищните централи отново печеливши. Така произведената от черните въглища елекроенергия се увеличава с почти 26%, а от лигнитни - с малко над 16 на сто.
На годишна база производството на електроенергия от ядрените централи се увеличава със 7%.
energy2
Източник: Евростат
Като цяло зелените централи са произвели повече енергия от 2021 година, като ръстът е най-видим при соларните централи - с 13 на сто. Но пък соларните панели са произвели най-малко електроенергия в ЕС (като самостоятелен енергиен източник) - 163 тераватчаса, спрямо 731 тераватчаса например от ядрените централи през 2021 година. Централите с природен газ са произвели 550 тераватчаса електроенергия, става ясно още от статистиката.
Общо от всички видове въглища в ЕС са произведени 1078 тераватчаса електроенергия, а от възобновяеми енергийни източници - 1069 тераватчаса.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 3 години "БЕЗПЛАТНО до края на живота ми" - ний доматите с колците не ядем. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Аз лично 7-*** година съм на слънце + батерии :) Не виждам лошо. Перфектно си работи системата. Ток и топло ФРИЙ (FREE) - БЕЗПЛАТНО до края на живота ми. Не е нужно да плащам на русия,сащ или брадатите за да ми доставят енергия. Тя е безплатна :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години This is the future :) После и водородни клетки и т.н. Радвам се ,че русия без да иска ускори този процес. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Викаш, ние сме бaльци че не се тикаме с лакти да се вредим по-напред за NWO и Agenda 2030 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Я сподели умнико , някой да иска да инвестира в нов ядрен проект в циливизованата част на света ? Или викаш те са *** , *** нии понеже сме саде умни затова семе последната дупка на кавала въпреки такива благинки кат аец -а ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години хехе ... в тексас добре че е имало вятър и са работели вятърните централи , щото белята е станала от излезли аварийно ядрен блок и две въглищни централи ... вятърните дори не са били предвидени да участват в снабдяването ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ядат ли... Пък миналата година в Тексас, когато сняг забръска, и вятърните мелници влязоха в режим подръжка, и там добре го хапнаха... Зеления хайвер отговор Сигнализирай за неуместен коментар